| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Bună seara. Mama are vânzări mici la magazinul ei ABC dar a zis ca nu vrea să închidă definitiv. Are rost sa îl mai țină deschis din cauza vânzărilor mici?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul daca obtine sau nu profit.
Daca obtine un profit net rezonabil, de cel putin 2.500 - 3.000 de lei pe luna atunci merita sa-l tina deschis. Pentru cateva sute de lei ori daca are pierdere nu merita.
Daca obtine si salariu rezonabil atunci poate sa-l tina deschis si cu cateva sute de lei profit.

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu intreaba mama ta?

| RAY a răspuns:

Faza e ca poate ai tu asteptari astronomie, e la sat cat ai vrea sa faca, daca sunt si alte magazine e concurenta, ieftiniti si voi produsele, dati pe datorie, facetiva reclama in sat prin a oferi ceva gratis

| Mosotti a răspuns:

Daca e pe castig are sens sa-l tina deschis, daca e pe pierdere sau pe neutru (deci daca nu castiga nimic dar nici nu pierde) nu, e f simplu. Daca exista un castig insa are mama ta o alta posibilitate de a castiga mai mult, atunci da, merita inchis, deci totul sta in rata de profit. Daca nu are alta posibilitate, asta e, e bun si un castig mai mic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai tot nu s-a lamurit? Ce a incercat sa faca ca sa creasca vinzarile?

| Bizon95 a răspuns:

Daca acopera chiria, intretinerea, utilitatile si destui bani sa aiba o viata cat de cat decenta
DE CE AR INCHIDE
oricare din mai sus nu se aplica, atunci nu trebuie sa intrebi, o sa fie fortata mai devreme sau mai tarziu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are vînzari mici deoarece lumea este la mare, dar o sa se întoarca românii din vacanțe, vin si sarbatorile, si atunci o sa mearga vînzările. Sa il tina deschis, ca va trece si perioada asta de vacanță.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti ai luat masină? Ce marcă?

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru anonim_4396):

Mazda CX-3, vreo problemă?

| BogdanM275 a răspuns:

Ca sa își creasca vanzarile, trebuie sa ofer preturi foarte bune la anumite produse (reduceri) de asemenea poate sa își faca publicitate locala ca sa fie mai cunoscut magazinul.

| ioneln a răspuns:

Te promovezi pe social media? Facebook? Instagram?

daca e situat intr-un oras mare e important asta
cum va comportati cu clientii?
le zambiti si le vorbiti frumos cu politete sau ii tratati in scarba ca pe vremea lui nea nicu si alte multe detalii mici care fac diferenta in afaceri si separa pe cei bogati si cei saraci.

Atitudinea e totul.
Daca iti pasa numai de bani asta se va reflecta in felul in care te comporti si te raportezi la afacere.

Daca vrei sa le faci oamenilor un pic ziua mai buna fie prin ambient muzica de calitate aer curat etc atitudinea angajatilor in timp clientii observa asta si apreciaza pentru ca aproape nimeni nu face asta si antreprenorii se mira ca prostii de ce nu le merg afacerile...

Daca stii engleza poti sa cauti pe Youtube materiale gratis care te invata sau audiobooks mii de chestii ce sa faci sa ai avantaj in fata competitorilor.

Succes Andreea

| Mosotti a răspuns (pentru ioneln):

E vb de concurenta aici, cu cat ai mai mult in jur care vand, cu atata vanzarile scad, plus ca daca apar si supermarket-uri care isi permit sa tina preturile mai jos, e nasolie. Nu e vb de atitudine, ca precis mama ei o are buna.