| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara TPU.
O curiozitate am, mă pot 'angaja' la servicii de livrat mâncare cu bicicleta (Foodpanda, Glovo, Bolt Eats etc) chiar dacă am 14 ani?

Doresc să livrez doar în weekenduri sau vacanțe și uneori dimineața în timpul săptămânii.

Și dacă nu am voie să mă angajez la această vârstă (cel mai probabil), atunci pot ruga un părinte să se înscrie el la respectivul serviciu dar să livrez eu și să îmi dea el banii?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Este ilegal sa lucrezi la 14 ani.

| sierra1 a răspuns:

Nu te imbata cu apă rece - la 14 ani nu te angajeaza NIMENI!

| StefanE2019 a răspuns (pentru sierra1):

Există opțiune să blochez trollerii pe TPU? laughing

| sierra1 a răspuns (pentru StefanE2019):

Ce-i aia "trolleri"?

| StefanE2019 a răspuns (pentru sierra1):

Știi prea bine ce înseamnă, nu trebuie să îți dau eu explicații.

| sierra1 a răspuns (pentru StefanE2019):

Vrei răspunsuri, pune intrebări clare!

| StefanE2019 a răspuns (pentru sierra1):

Ce este neclar în întrebarea mea?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi pare rau, dar nu poti. La 14 ani nu poti sa te angajezi nicaieri. Adica... "la negru" pentru niste bani, da.

Legat de parinte... presupun ca da, daca nu stie nimeni. Nici macar noi. Si si persoanele de la care iei, sa nu iti verifice identitatea sau ceva.

Bafta sa ai! Si sa nu fii prins.