| rj29482420 a întrebat:

Buna seara, vreau sa stiu si eu cu ce se ocupa un contabil, cu ce ma ajuta?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Contabil vine din franceză comptable, cel ce numără, adică numără banii. Într-o firmă banii intră și ies. Un contabil întocmește acte de urmărire a acestor bani, ce s-a întâmplat cu ei. Asta în linii mari.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un contabil face evidenta financiara (al unei firme, institutii sau chiar persoana fizica).

| sierra1 a răspuns:

Te ajută dacă citești aici

https://www.ateliereleilbah.ro/......pecialist/

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Face cafeaua lui sefu

| mi25 a răspuns:

In primul rand sunt trei tipuri de contabili.
1. De contabilitate primara - cei care au terminat un liceu economic.
2. Contabili cu facultate economica.
3. Contabili autoizati.
Inafara de sierra1, ceilalti au dat explicatii superficiale, deoarece un contabil, pe langa altele, nu tine doar evidenta banilor ci a tuturor bunurilor materiale.
La firmele mari contabilii sunt impartiti pe domenii.