| RalucaTeodora3 a întrebat:

Buna! Stie cineva care este procesul pentru a inregistra un produs pe piata romaneasca? Stiu doar ca trebuie sa urmezi niste pasi pentru a obtine un certificat al calitatii. Multumesc!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de produs? Medical, industrial, spatial, nuclear, militar, aeronautic, alimentar, farmaceutic? Procedurile difera total de la o categorie la alta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le importi direct de la producator?
Producatorul este in ue sau in china?
Le produci tu?
Sau le iei de la importator si le vinzi tu ( ca a doua mana )?

| RalucaTeodora3 explică (pentru anonim_4396):

Producatorul este in china, totul este facut pe comanda

| anonim_4396 a răspuns (pentru RalucaTeodora3):

Si tu le cumperi direct? Esti prima persoana care le aduce in Romania? Adica tu faci vama?
Ce vrei sa faci cu ele, sa le revinzi sau uz propriu?
Pentru baterii sunt norme mai speciale in ceea ce priveste importul
La fel si pentru lichidele cu nicotina

| RalucaTeodora3 explică (pentru anonim_4396):

Buna! Scuze ca abia acum revin cu un raspuns. Este prima data cand produsul o sa apara pe piata romaneasca. Compania noastra a realizat designul dispozitivelor si continutul lichidului, doar ca este fabricat in china, totul este deja aprobat si comercializat in alte state. Respecta toate politicile europene, avem nevoie doar de aprobare si nu stim exact care sunt pasii sa o obtinem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RalucaTeodora3):

In caz de probleme este tras la raspundere importatorul, pentru ca legile romane se aplica doar in Romania si nu pot sa pedepseasca pe cineva din china.
Impprtatorul trebuie sa se asigure ca ceea ce importa respecta regulile tarii romanesti.

Tot nu m ai lamurit. Tu esti impotatorul, sau altcineva le importa si tu le iei de la importator? Chit ca sunt pentru prima data in Romania?
Acest produs : are lichid cu nicotina cand intra in tara sau lichidul vine separat?
Are baterie inclusa nedemontabila sau bateria vine separat?

De regula importatorii directi cer la producator un certificat CE, unul Rohs iar pentru tot ce intra in priza sau care are comunicatie radio atunci se cer respectarea standardelor EMC si radio. In sua se cere verificare de catre laborator extern independent. In ue se accepta declaratia pe propria raspundere. Adica importaorul declara, pe baza declaratiei producatorului, ca produsul respecta normele.
Daca nu e asa, importatorul va suferi.
Imppotatorul se protejeaza cerand producatorului acte care sa dovedeasca conformitatea cu normele. Unii accepta declaratia producatorului, altii producatori dau certificate emise de laboratoare externe. Laboratoarele trebuie sa fie acreditate si recunoscute in ue iar standardele pe care le verifica sa fie cele corespunzatoare categoriei de produs in care se incadreaza bunul importat.

Pe scurt trebuie cerut la producator declaratia CE certificat Rohs, standarde EMC.
Daca importi baterii se aplica si alte reguli legate de reciclarea lor. Pentru nicotina intri la capitolul tigari, pentru care trebuie accize.