| KateBubble a întrebat:

Ştie cineva de unde pot cumpăra oase reale(nu mulaje), eventual schelet complet? E pentru medicină. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Oasele reale poti gasi doar la cimitir!
Dar nu este normal sa dezgropi un mort ca sa ii studiezi oasele, pentru ca, la medicina NU se folosesc oase reale, ci schelete din plastic, ca material didactic.
Cererea ta este foarte ciudata si sunt convinsa ca nu vine din partea unui student la medicina, pentru ca ar stii asta cu siguranta.

| tymo20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Atunci de ce ar vrea cineva oase reale daca nu e din partea unu student la medicina?
Se folosesc oase din ghips care nu au o acuratete anatomica comparativ oaselor reale.Lipsesc unele fisuri, orificii...
Decat sa nu ajuti deloc si sa o arzi pasiv agresiv pe un subiect la care esti, 0 mai bine nu scrii nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tymo20):

Pentru ca, nu este o cerere normala, ceea ce vrea aceasta persoana!
Nici un student la medicina nu si-ar procurat oase umane ca sa-si faca temele, astea sunt fabulatii personale, ori cererea este pentru folosirea oaselor in vraji si magie neagra.

Legal, nu ai dreptul sa dezgropi pe nimeni si nici sa-i folosesti oasele, adica sa profanezi mormintele.

Cat priveste acuratetea anatomica a osaselor, o poti vedea pe filmele de la radilogie (in special cele de CT scan si RMN).
Dar asta ar fi trebuit sa stii, daca tot te-ai bagat in discutie.
Ma rog, esti inca micut si nu ai habar despre ce se vorbeste aici, de aceea te sfatuiesc sa nu te mai bagi in discutiile adultilor, fara sa fii invitat.
Incearca sa urmezi regulamentul TPU, fara a mai intra in conflict cu alti useri, ca nu vei face purici multi pe forum!