| MelindaFodorrr a întrebat:

: Buna. Sunt angajată ă unei firme. Lucrez din data de 20 iulie dar am contractul de muncă abia din 10 august. Primesc eu vreo amenda daca ma duc la itm sa declar că am lucrat fără contract de munca pe această perioadă si angajatorul nu vrea să îmi plateasca aceste zile?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu nu primesti nici o amenda, amendat o sa fie angajatorul.
Inainte de a reclama la ITM te sfatuiesc sa vorbesti cu angajatorul, sa-l lamuresti sa-ti plateasca pe timpul lucrat. Iti dai seama ca daca il reclami si o sa fie amendat nu o sa mai ai zile bune la firma si o sa caute sa te pedepseasca disciplinar, mergand pana la concediere.

| MelindaFodorrr explică (pentru Ioandelasal):

Mi-am depus deja cererea de lichidare si i-am spus că merg la itm

| Ioandelasal a răspuns (pentru MelindaFodorrr):

Atunci poti sa-l reclami la ITM, daca nu-ti plateste intreaga perioada lucrata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Reclama-l la tribunal inainte de a pleca. Cand esti angajat esti scutit de taxa judiciara si de timbru.