| M1989 a întrebat:

Am oportunitatea de a merge la lucru in Germania. Dar ca sa pot face contractul de munca imi trebuie o decizie de la Casa de Pensii cum ca nu am un loc de munca in Romania. Eu lucrez in Ro si de maine as vrea sa intru in preaviz. Intrebarea este daca eu de maine imi pun preavizul si in data de 30 iulie trebuia sa-mi intre avansul pentru luna august. Sa ma astept ca nu o sa mai primesc avansul?

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru binele tau sper ca nu mergi la abatorlaughing

| M1989 explică (pentru Wr3nch):

Nu la abator.am observat ca multi se plang in privinta abatoarelor.dar stiu pe cineva ce vrea sa mearga la abator.Ce se intampla dw nulti nu recomanda mersul la abatoare?

| mgtow a răspuns (pentru M1989):

Salarii mici multa munca sclavie moderna. Bundenstagul vrea sa bage salarii cand germany pentru imigranti pentru ca pierde taxe - anul viitor nu acum

| M1989 explică (pentru mgtow):

Cat este un salariu mediu la abator? Eu am un verisor care lucreaza la abator si zice ca el castiga si 1800€ la luna. Eu vreau sa merg ori in Anglia ori in Germania la cules de mere dupa care alte 2 luni la sortat si ambalat de mere in depozit.

| Liviu a răspuns (pentru M1989):

Am plecat si eu o singura data la pomu laudat cu sacu.Am facut foamea, am mancat ciorba de gautri de pasare, care eu nu mancam pulpe acasa.AM stat cam 2 saptamani plecat, in malta mai exact.Ai grija, lucrurile nu sunt asa cum par.O sa te convingi, insa fiecare pe barba lui.La tine poate fi mai bine, sau mai rau, depinde acum.Toti speram la mai bine.Insa multi mi-au spus care au fost plecati, nu fug caini cu covrigi in coada, platesti platesti, si te abti, de la mancare acolo, ca uneori e scumpa.In malta era 5 euro un pet de 2 L de suc.O sa intelegi mai bine cand ajungi acolo, si cand vezi ca...te alegi cu un putin care cand vi in Romania se duce pe nimicuri.O sa alegi sa muncesti aici si sa nu ai vicii.

| M1989 explică (pentru Liviu):

Nu am vicii..Multumesc pentru sfat.Eu o sa merg sezonier si cu contract.

| Liviu a răspuns (pentru M1989):

Mult succes, pana la urma, te duci o data, si apoi vei vedea despre ce e vorba.Si ...as spera sa ne anunti si pe noi, cum a fost, si despre mai multe detalii, pentru ca poate is si alti intereasti. Drum bun si sper sa se lege.Si ..inca un sfat asa ca pentru tine, buletinu, nu il dai nici mort, fa-ti niste copii, si dai copii pe unde e nevoie, fa-ti 10 15 copii, originalu sa ramana la tine.Indiferent,asta ti-o spune unu patit cu buletinu pentru acte cand am ramas prin malta fara.SI eu am fost sfatuit la fe, dar nu am ascultat, macar tu sa asculti sau alti care imi vad mesajele, originalu ramane la tine, tu doar fa-ti copi 10 15 copii din tara.Si le imparti cu zambetu pe botic. O sa iti prinda bine.

| mgtow a răspuns (pentru M1989):

1000€ poate abator german altfel nu protestau in strazi aia

| romeo78 a răspuns:

Preavizul este de 20 de zile și după aceea vi se încheie contractul de muncă. Deci, mai bine vorbiți la locul de munca, la AJOFM, despre acestă plecare, nou contract.
În rest, e doar un miraj, iar cei care s-au realizat sunt cei care au plecat în familie, cu soția/soțul.