| MateiTinu a întrebat:

Buna. Sunt in Germania si am card Sparkasse. Numarul cardului este format din 10 cifre iar când vreau sa cumpar ceva online imi apare sa completez un camp liber din 16 cifre. Stie cineva de ce numarului cardului meu e din 10 su nu din 16 cifre cum ar trebui? Multumesc.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba unde ai luat cartela (sau unde trebuie s-o folosesti).

| Violleta2022 a răspuns:

Cele 16 cifre sunt destinate credit cardului! happy

| doctorandus a răspuns:

Dap, ala nu e card de credit (nici macar prepaid). E doar un card folosit pe larg in Germania. Scrie Maestro pe el? Atunci e credit card prepaid deghizat. Adica ultimele cifre nu apar decat la platile efectuate electronic, tie nu iti sunt comunicate si nu il poti folosi drept card de credit.