| mada_8182 a întrebat:

Buna sunt minora si m-am angajat la o firma de promotii.in desfasurarea promotiei am renuntat sa mai lucrez.sefa ma amenintat cami poate interzice sa mai lucrez la orice alta firma.se poate?

9 răspunsuri:
| boogdan91 a răspuns:

Te pacaleste. Cum tu esti minora, nu poti lucra cu carte de munca, nu ai voie sa lucrezi nicaieri, nici o firma nu are voie sa te angajeze, daca sunt prinsi isi iau amenda mare.

| bianca9422 a răspuns:

Buna!
nu are ce sa iti faca atata timp cat esti minora
nu ai contract ca sa iti poata face ceea ce te ameninta dansa

asa ca nu ai de ce sa iti faci griji happy

| ioanionel a răspuns:

Nu se poate! Doar te sperie zice ca esti copil si o crezi.

| hummer24 a răspuns:

Te minte, eu il locul tau i-as da foc la masina sau la casa laughing pe bune

| sudsuinededouaori a răspuns:

Raspunsul este nu, si ca minora nu poate sa te oblige s-a cam nimic, cand o sa fi majora o sa ai un contract, carte de munca, nu intereseaza pe nimeni daca shefa ta zice sa nu te angajeze pentru ca ai lucrat la ea cand erai minora, asa cum de fapt nu poate sa spuna nimic decat sa te dea afara sau sa te ameninte cu prostii ca esti minora si poate le crezi.

| LondoneseCat a răspuns:

In cazul in care esti minora, inseamna ca nu detii ceea ce se cheama "carte de munca" in care se scriu in general " recomandari " de genul asta happy, daca e asa nasol de ce nu te duci discuti cu ai tai?:* succes. funda?:*

| legendarul a răspuns:

Nu are ce sa iti faca laughing... te minte doar ca sa mergi la muncalaughing

| Ayra a răspuns:

Nu, sunt amenintari fara niciun temei legal.

Mai mult, daca vrei, ii poti da chiar si in judecata la o adica...

| mada_8182 explică:

Deci m-am angajat la o firma.in mijlocul promotiei am renuntat. pentru ca nu au aparut niste prbleme de sanatate.sefa mi-a spus ca de paltit nu ma mai plateteste daca renunt.si ma amenintat cami puna ''i'' pe nu stiu ce contract ca sa nu mai pot sa ma angajez la alta firma vreodatahappy