Întrebare recomandată | Roz20 a întrebat:

Am si eu o mare problema. Lucrez in invatamant. De aproape o luna m-am angajat si la un afterschool cu contract. Afterschool-ul are doar 2 copii si de mult am vrut sa renunt, insa nu am avut motiv. Astazi directoarea mi-a vorbit urat si am decis sa imi dau demisia. Atunci cand am mers să vorbesc cu ea, m-a amenintat ca o sa imi treaca pe cartea de munca litera"i". Poate ca imi faca rau, daca contractul nu are nici macar o luna? Ma poate afecta litera "i", daca eu sunt titulara? Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate sa-ti faca nimic, n-are cum sa-ti desfaca disciplinar contractul individual de munca daca iti dai demisia, trebuie doar sa respecti perioada de preaviz. Si din 1.01. 2011 nu mai exista carnete de munca, au fost abrogate.

| Anonymous1995 a răspuns:

Stai linistita, nu are cu ce sa te afecteze, e doar o litera pe un carnet, daca dvs sunteti un profesor bun nu o sa va afecteze asta

| Roz20 explică:

Exista online carte de munca. Eu am citit in Codul muncii cum ca daca angajatul isi da demisia in perioada de proba, nu trebuie sa se tina cont de preaviz, iar contractul nostru face o luna pe data de 14.11, prima luna fiind de proba.