| FanOfPostMalone a întrebat:

Am 13 ani si deja ma gandesc ce facultate sa urmez, pe ce drum sa ma duc si cam ce sa devin cand voi fi mare. Stiu ca e devreme, dar, eu imi dores de cand eram mica extrem de mult sa merg in America, La asta ma gandesc in fiecare zi si chiar visez o data la cateva saptamani lucrul asta. Parintii mei nu vor sa ne mutam acolo. Mana are decat o prietena indepartata acolo dar nu prea vorbesc asa ca nu prea putem fi invitati. As vrea sa muncesc acolo ori ca traducator sau ca doctora. imi place mult biologia dar si engleza (limbile straine in general)... mi ar place acolo sa traiesc. voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| TeoCata1804 a răspuns:

Numai radeti de un copil care viseaza, si voi ati fost copii si ati avut vise. Posibil ca acest copil sa fie doctorul la care va veti duce candva.Acum,in legatura cu intrebarea ta, daca vrei sa devii doctor sa stii ca este un drum lung pana acolo cum ar fi anii lungi de facultate.Ca traducator nu ar fi asa de complicat ca si doctor dar trebuie sa cunosti o limba straina la perfectie daca nu cel putin 90%. Multi vor sa ajunga in America, sa traiasca visul american, in tara tuturor posibilitatilor, dar ca sa ajungi acolo trebuie sa participi la o asa zisa loterie a vizelor unde esti selectat din sa zicem 10.000 de participanti.Deobicei au castig de cauza cei cu studii cum ar fi medicii, traducatorii, inginerii nu Nea Fane cu caruta.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru TeoCata1804):

Astea sunt vise mult prea mari. Doar prin simplul fapt că un copil de 13 ani are planuri de viitor mi se pare aberant, având în vedere că viața nu-ți oferă prea multe și viitorul e extrem de incert.

| TeoCata1804 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Si asta happy.Am incercat sa fiu dragut sa ii dau o doza de optimism sa creada in ea.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru TeoCata1804):

Ok. E bine și așa

| FanOfPostMalone explică (pentru TeoCata1804):

Multumesc mult! Limba engleza o studiez deja de la 4 ani, mai exact de la gradinita si fac engleza si la scoala si in timpul liber la o scoala privata unde dau si examene an de an. Macar m-ai incurajat si sincer verisoara mea e cautata in America pentru ca este traducator si o duce foarte bine. Si a si fost in America. Ca medic, m as descurca deoarece mama mea are psoriazis si chiar eu i am spus diagnosticul dinainte sa mearga la doctor si inca e mirata cum am stiut eu sa ii zic. La fel si cu bunicul meu si bunica mea. Sunt pasionata de tot ce tine de medicina, pe mine ma batea mama la cap sa ma fac traducator dar sa mai vedem. La biologie am media 10, Engleza tot 10, si Chimie 9. Mai ales ca este primul an in care studiez chimia. Toate imi plac din astea. oricum eu tot cred in visul meu si sper ca o sa mi l indeplinesc chiar daca unii zic ca visez si ca este devreme dar imi pasa de viitorul meu.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Good choice (dacă tot zici că-ți place franceza)

| ForeverAlone97 a răspuns:

Vai de capul meu, la 13 ani deja te gândești la facultate? Nu cumva ai vrea să te gândești la ce nume o să-i pui viitorului tau copil? Sau ce lemn vrei să-ți pui la sicriu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa iti vezi de prezent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa inveti foarte bine limba engleza (chiar mai mult decat faci la scoala), ca atunci cand termini liceul sa o stii foarte bine vorbi. Apoi iti faci facultatea pecareo doresti, insa trebuie sa stii ca daca tu faci facultatea in Romania, trebuie saplatesti foarte mult in America ca sa ti-o recunoasca. Ori daca nu, poti sa faci facultatea acolo.
Desi, eu zic mai bine sa o faci in Ro, fiindca apoi o sa fii destul de matura si independenta ca sa te descurci singura, fara sa te insoteasca familia.
Sper ca te-am ajutat

| ibaal a răspuns:

Fa cum crezi tu laughing visatul nu ajuta chiar asa mult laughing
asa ca, pune mana pe cartewinking
de traducatori n-au aia nevoie acolo laughing
sunt destuiwinking
cat despre medicina, biologie este un plus, insa nu este tot, pentru medicina iti trebuiesc si alte materii de ex...chimielaughing
asa ca pune mana pe carte si... ceru-i limita laughing
poti face orice vrei, insa mai putina vorbarie si mai multe fapte laughing

| ngllllll a răspuns:

Wow ce frumos! Daca vrei cu adevarat si este bine pentru tine, Dumnezeu te ajuta în orice. Studiaza engleza bine si biologia. Se potriveste fetelor meseria de medic sau asistenta.

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Sincer mi se pare că ar trebui să te maturizezi și să lași "visatul cu ochii deschiși" Pune mâna și învață că mai este cale lungă până la facultate, mai ai de învățat laughing

| Boblobobonti a răspuns:

Poti da la medicina si farmacie, in acest caz trebuie sa stapanesti si chimia. sau poti da la inginerie medicala. aici trebuie sa stii fizica si matematica pe langa biologie si chimie. eu sunt mai mult pe a doua varianta. e mai interesanta. happy

| RaphahellDamian09 a răspuns:

Nici la 20 de ani nu vei sti exact ce vrei laughing. Nu te mai gandii asa departe