| Nechifor_Denis_2002 a întrebat:

Buna TPU!
Am dat comanda de la un baiat de niste adidasi si mi-a cerut avansul de 50% din suma adica din 1300, 650 de lei iar acum eu nu mai vreau adidasii si imi vreau avansul
se mai poate returna avansul l?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca se poate returna, cum sa nu se poata.
Insa ai riscul sa nu mai dai ed baiat... ca afacerile astea la negru nu sunt garantate de nimeni si de nimic.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cum adica de la un baiat? Vindea el o pereche noua, la acest pret? Scrie-i argumentat si civilizat ca doresti sa nu mai cumperi si soliciti banii inapoi. Daca e un om normal, va accepta fara nicio problema. Daca e alta categorie, atunci vei intampina probleme.

| Nechifor_Denis_2002 explică (pentru dullcat):

E un baiat pe insta care vinde haine si adidasi si am luat de la el o pereche de adidasi iar el le i-a de la un "furnizor" adica pandabuy mai exact iar acum nu mai vrea sa mi deie banii de pe avans

| dullcat a răspuns (pentru Nechifor_Denis_2002):

Inteleg.Pai atunci imi pare rau sa zic asta, dar nu cred ca mai poti face nimic.Incearca pe viitor sa cumperi direct de la magazine, nu de la astfel de intermediari dubiosi. Nu stiu daca va ceda amenintarilor, dar macar pe Instagram ar trebui sa scrii comentarii ca sa stie si altii ce fel de om este. Cred ca numai din asta traieste.

Poate daca era o suma mult mai mica, nu era chiar atat de grav.Dar mie mi se pare exagerat sa dai atatia lei pe o pereche de incaltaminte sport.Presupun ca ai vrut ceva de firma si el vindea mai ieftin decat magazinele? Daca nu, din pacate ti-ai facut-o cu mana ta.E ok, vei sti mai bine pe viitor, cu totii am trecut prin situatii asemanatoare.

| Nechifor_Denis_2002 explică (pentru dullcat):

Banii au fost trimisi pe revolut mie nu mi-a fost prezentata nici o politica nici pe Instagram nu are nici pe OLX daca anunt politia se poate rezolva ceva?

| dullcat a răspuns (pentru Nechifor_Denis_2002):

Nu cred ca poate politia rezolva ceva, si probabil nici nu s-ar complica cu astfel de cazuri mici, daca ar putea. Practic, cand ii trimiti asa cuiva o suma, e perceputa ca o donatie, nu ca un furt pentru ca nu ti-a trimis un produs.Cum in cazul tau e vorba doar de avans, e si mai aiurea.Pe viitor trimite banii doar dupa ce ajunge produsul la tine si ai ocazia sa-l verifici.

Intreaba totusi pe cei de la Revolut, poate este o sansa sa rezolvi?