| iurikas4 a întrebat:

am o bancnota de 2000 de lei editie limitata din anul 1999 cand ea eclipsa. Vreau sa ma interesez ce valoare au ei si ce pot sa fac cu ei, ca am fost la banca si au spus ca nu pot sa eau nimic de ei insa pot sa-i vind unui colectioner.Deci ce pot sa fac cu ei? unde pot sa-i dau?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Habar nu ai. 1 leu actual (nou, RON) este echivalent cu 10.000 lei vechi (ROL, emisiuni de dinainte de iunie 2005). Deci valoarea nominala de 2000 lei vechi corespunde cu 0.20 RON. Ca obiect de colectie o asemenea bancnota valoreaza vreo 4 lei actuali deci cam de 20 de ori valoarea nominala, vezi raspunsul meu.

8 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Se vinde cu 8$-10$ bucata in Statele Unite daca e din aia necirculata, in tipla.

Alea circulate sunt mai ieftine fiindca sunt uzate.

| iurikas4 explică (pentru andreia67):

Deci,nu are nicio valoare?

| andreia67 a răspuns (pentru iurikas4):

Pune-o pe OLX, cere cat vrei tu si vezi ce oferte primesti. E normal ca o bucata de plastic care valora fix 0.20 lei la vremea ei si care a fost produsa in cateva milioane de exemplare sa nu valoreze mult mai mult. Articolul spune de circa 4 lei deci de 20 ori mai mult, mi se pare rezonabil.

| Prodan_Gabi_1980 a răspuns:

Salutare! Poti sa incerci sa ii pui pe ebay sau pe olx. Deste valoare, este greu de estimat deoarece preturile s-au modificat, dar ca sa stii 1 leu vehci inseamna 10 lei noi. De aici tragem concluzica ca 2.000 lei "vechi" ar insemna 20.000 lei "noi". Ai putea incerca sa il vinzi cu 850 lei, dar daca este pentru un colectionar, pretul creste pana la 12.000 lei. Sper ca te-am ajutat!

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Prodan_Gabi_1980):

Nici dracu nu iti da 12.000 lei pe aia, unde ai vazut la vanzare la acest pret? nu nu poti sa compari bancnota de 1 leu cu cea de 2000, si sa rezulte ca aia de 2000 valoreaza 20.000 lei.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Prodan_Gabi_1980):

Iti vand si eu o bancnota de 2000 lei cu 10.000 lei ca apoi sa o dai tu cu 20.000 la un colectionar si sa faci profit rolling on the floor))))))))).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Fac contraoferta, 3 bucati la 10.000 lei
Pare rau Neverrr, dar niciodata sa nu spui niciodata big grin

| andreia67 a răspuns (pentru Prodan_Gabi_1980):

Habar nu ai. 1 leu actual (nou, RON) este echivalent cu 10.000 lei vechi (ROL, emisiuni de dinainte de iunie 2005). Deci valoarea nominala de 2000 lei vechi corespunde cu 0.20 RON. Ca obiect de colectie o asemenea bancnota valoreaza vreo 4 lei actuali deci cam de 20 de ori valoarea nominala, vezi raspunsul meu.