| TbX_4651 a întrebat:

am o intrebare urgenta! la un interviu pentru avocat cel care vrea sa se angajeze (un eventual avocat) doar el pune intrebarile? eu asa am gasit pe net interviurile pentru avocati si as vrea sa stiu daca e bine.Imi trebuie pentru un proiect si vreau sa fiu sigura.Rog raspunsuri serioase! pentru cel mai bun raspuns funda

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Foarte prolixa si imprecisa intrebarea, unde sa se angajeze avocatul? Avocatul acorda consultatii juridice, redacteaza acte juridice, se ocupa de unele probleme care necesita cunostinte juridice si angajeaza cauze(procese) ale unor persoane fizice ori juridice(clienti) pentru apararea, asistarea ori reprezentarea in fata instantelor judecatoresti, Parchetului ori a altor organe. Pentru a se lamuri asupra cauzei si a-l putea sfatui pe client avocatul ii va solicita acestuia sa-i prezinte pozitia lui, sa prezinte actele si alte dovezi de care dispune si ii va pune intrebari privind cazul. Si nu este vorba de nici un interviu. Numai bine!

| ValentinCN a răspuns:

Daca te intereseaza meseria de avocat, intra aici http://drept-md.com/cum-e-sa-fii-avocat-in-republica-moldova/