| matrix100 a întrebat:

Presupunem ca o firma vrea sa angajeze personal. La interviu sunt mai multe intrebari si banuiesc ca in spatele fiecarei intrebari se afla o motivatie. Adica de exemplu, il intreb cati ani are pentru ca vreau sa fie tanar, il intreb unde a lucrat pentru ca vreau sa aflu ce experienta profesionala are, il intreb la ce nivel stie limba engleza pentru ca am nevoie ca el sa converseze cu strainii, etc. M-ar interesa o carte sau un site cu intrebarile care se pun la interviu, eventual teste, etc.( o carte despre recrutarea de personal) Multumesc si funda

2 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Intrebarile astea sunt mai putin importante, exista multa falsitate. Eu m-as interesa de notelor lor, iar daca acestea nu ar fi satisfacatoare atunci i-as intreba de ce nu au progresat, daca vor sa progreseze, etc. Nu e obligatoriu sa angajezi numai "docti", dar mare parte trebuie sa fie pregatiti.

| electrovlad a răspuns:

Nu cred ca o sa gasesti o carte. Si daca ai gasi, n-ai sta sa o citesti pe toata.

Ideal ar fi sa te pui in locul angajatorului. Depinde de firma si de interesele lor. Nu tot ce zboara se mananca.

Fi tu insuti, fi natural!