| ioana_9368 a întrebat:

am si eu de facut o tema la educatia antreprenoriala si chiar nu am idee ce sa fac! trebuie sa deschid un restaurant cu specific pescaresc in tulcea cu 50.000 de euro dar trebuie sa calculez si cheltuieile:trebuie sa inchiriez restaurantul. Dupa aceasta ar trebui sa cumpar materia prima adica pestele si ma gandeam sa calculez cam cat peste mi-ar trebui intr-o zi si apoi pe luna si apoi cat profit am la el. Dupa aceea ar trebui sa calculez cam cati angajati sa am si care ar fi salariul lor cat as plati la energia electica, eventuale chirii, preturile de vanzare ale produselor ale unor servicii.toate aceste. poate cineva sa ma ajute? va rog! multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

E simplu mai. Ai 50. 000e

CHELTUIELI pe luna ( exemple, sa zicem ): 1000e chirie, 4000e salarii ( 8 angajati cu 500e luna ), utilitati ( apa, caldura, electricitate) 1000e, altele 5000e luna. = 11000

Aproximezi ca vei avea in jur de 200 clienti pe zi si fiecare va cheltui in medie 20e = 4000e pe zi.

Ca sa hranesti 200 clienti/zi iti trebuie sa zicem 200 kg peste. 1 kg peste = 2 euro. 200 kg peste = 400 euro/zi. 400e x 30 zile ( ca doar facem cheltuielile pe luna ) = 12000e. Deci la coloana cheltuielilor, mai treci si peste\materie prima 12000e/luna. Transport, cheltuieli neprevazute, etc, intra la categoria "altele".
Suma cheltuieli pe luna = 11000 ( alea de sus ) + 12000 pestele = 33000 cheltuieli pe luna.

VENITURI: sa zicem ca o sa ai 200 clienti pe zi si fiecare o sa cheltuie 20euro in medie, deci 4000 euro pe zi. Pe luna = 120. 000 ( 4000 parai x 30 zile )

Deci venit/luna 120000, cheltuieli/luna 33000. Profit brut ( inainte sa platesti si taxele la stat )= 120000-33000 = 87000. Profit net ( dupa taxe, bagi si tu sa zicem un impozit pe venit de 16% ) 87000 x 0. 16 = 13920 ( astia-i dai la stat). Cat iti mai ramane tie: profit brut 87000 - taxe ( 13920 ) = 73080. Deci ai un profit net de 73080 pe luna.

Asta a fost un exemplu simplu. Tu poti sa complici problema cat ai chef. Poate nu-mi dai funda ca te caut. Bafta laughing

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Dar nu este greu absolut deloc draga mea! :* Trebuie doar sa iti lesi imaginatia sa zboare si sa iti pui putin mintea la contributie.Ai si tu cativa angajati ca sa ii poti plati, cativa clienti fideli, distribui produse in toata europa etc.Bafta! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti trebuie detalii si totul sa fie bine pus la punct trebuie sa stii si putina contabilitate. Sunt cam multe la infintarea unei firme. Intereseazate si vezi ce reusesti nu ii chiar asa simplu. succes!