| nikoleta93 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare : este o afacere apicultura? si de la cati stupi devine rentabila afacerea? vreau exact un raspuns de la cine cunoaste, nu dupa google k de acolo am citit si eu, dau funditza

4 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Rentabila este de la primul stup pe care il ai, asigurandu-ti mierea gratuit pentru familia ta. Daca ai mai multi iti ramane miere pentru vanzare, nu-i nevoie de 3-400 de stupi ca afacerea sa fie rentabila, nu asculta sfaturi de la persoane care habar n-au pe ce lume traiesc.

| kiv1990 a răspuns:

3-4 sute e prea mult
mai intai trebuie sa cunosti sa faci apicultura sa stii cum sa procedezi
adica sa te inveti
pentru inceput ai nevoie de 7-8 stupi
vezi cum e procesul, acumulezi experienta, iti faci clienti.
apoi te largesti la 20-30. dupa 6 luni-1 an mergi la 60-80
dupa te largesti dupa posibilitati
un stup produce pe luna 2kg miere 8kg polen si 200g propolis
insa totul depinde de tine cit de ager esti.

| Karamba a răspuns:

In jur de 500-600 de stupi

| Crissy_Crisulik_1994 a răspuns:

Am un prieten, tatal lui are o afacere de genu, el zice ca are in jur de 1000 stupi, dar, cred ca devine rentabila de la 3-4 sutehee hee