| nikoleta93 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare : este o afacere apicultura? si de la cati stupi devine rentabila afacerea? vreau exact un raspuns de la cine cunoaste, nu dupa google k de acolo am citit si eu, dau funditza...

3 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Este o afacere doar daca unde vinde miere, degeaba produci mult daca nu ai ciu vinde...

| RAY a răspuns:

Parerea mea este ca merita mai ales daca vinzi dincolo in ue find foarte cautata mai ales mierea 100 la suta bio bine acolo e piedere mai mare fara medicamente de nici un fel, daca da o boala se lasa sa moara toata familia, imediat nu vine mai ales ca e greu sa intri pe piata la noi unde e mai mult falsificare, dar daca esti corect vei avea noroc am auzit ca in Germania kg ajunge si la 10 euro desi merita

| MariuSSer a răspuns:

Un stup mare cu familie vanjoasa este undeva la 1000 ron.
Cheltuileli anuale ajung undeva 12000 ron pentru 100 de stupi.
Intr-un an bun faci 3 tone de miere.
Pretul mediu en-gros de vanzare este sub 10 ron. Venit brut 30.000 ron.
Deci la o investitie de 100.000 ron, cu cheltuieli anuale de 12.000 ron ai avea profit brut 18.000 ron.
Daca acoperi o parte din cheltuieli cu munca proprie poti avea profit mai mare.
De asemenea sunt si cateva programe europene pentru fonduri nerambursabile daca mergi pe inmultit familii.
Exemplul este luat din mini afacerea bunicului.