Întrebare recomandată | IonutMadalin1 a întrebat:

Salut TPU,Vreau sa ma apuc de apicultura,vreau sa stiu cam de ce suma as avea nevoie? este o afacere rentabila? am inteles ca se ofera si ceva fonduri,rog un cunoscator sa imi dea orice detaliu despre apicultura, funda.

Răspuns Câştigător
| Țoglă a răspuns:

De câți bani dispui? Din ce localitate ești?
Nu că este o afacere bună, este cea mai bună având în vedere că ce firmă cumpără de la tine, cumpără tot ce ai.

| IonutMadalin1 explică (pentru Țoglă):

Pai bugetul este destul de limitat(vreau sa incept cu 2-3 familii sa capat experienta deoarece nu am idee cu ce se mananca apicultura)Sunt din Braila si locuiesc la rural,

| Țoglă a răspuns (pentru IonutMadalin1):

A.păi așa nu poți să accesezi fondurile europene.
Dar așa cât să-ți hrănești familia cu miere și să mai vinzi pe la piață, merge.O să ai nevoie de costum special.

Când pui ceva bani de"oparte și ești pregătit de afacere, mergi la o consultație la domnii :
www.fonduribraila.ro

| IonutMadalin1 explică (pentru Țoglă):

Fondurile sunt rambursabile nu? cam cati stupi trebuie sa ai sa accesezi ceva fonduri?

| Țoglă a răspuns (pentru IonutMadalin1):

Sunt nerambursabile.
Nu știu câți stupi îți trebuie minim, că abia anul trecut s-au schimbat normele și vor rămâne așa până în 2020.Trebuie să mergi la domnii cu fonduri să te informezi mai concret.
Asta-i adresa lor: "Cal.Calarasilor nr.39
Hermosa Office Center Cladirea C1, et.2 birou 24" iar mailul: "consultanta@fonduribraila.ro".

| IonutMadalin1 explică (pentru Țoglă):

Am inteles, Multumesc de ajutor.

11 răspunsuri:
| ViperXd a răspuns:

Pai cam 1000 lei...dar sa fii pregatit cu inca 500 lei

| KodrutZ a răspuns (pentru ViperXd):

Esti amuzant. E cam 500 RON un stup cu albine. Cu trei stupi faci pentru tine si familie, nu se cheama afacere. E ca si cum ai framinta de mina acasa si ai face 4 piini la cuptor si sa zici ca ti-ai facut brutarie dupa aia... laughing

| Kyılε a răspuns (pentru ViperXd):

Nu merge asa apicultura!

| HelloWorld00 a răspuns:

Imvestitia minima este de 1500 de euro. Pornim de la 4 familii de albine.E o afacere riscanta, depinde de baza melifera.Devine rentabila dupa ce ajungi la 40-50 de familii. Se ofera fonduri europene dar exista si un program national apicol prin care se subventioneaza tratamente si o parte din hrana stimulativa. Cel mai bine ar fi sa citesti de pe internet sau sa-ti cumperi o carte despre apicultura.

| HelloWorld00 a răspuns:

Daca ma intrebai pe mine daca am albine, pai cam am pentru ca le voi mosteni la un moment dat de la tata.