| Danutul22 a întrebat:

Va salut!

Poate, va rog, sa-mi spuna cineva daca poti sa ai doua credite de nevoi personale in acelasi timp?

De exemplu, daca am un credit deschis la BCR, pot sa mai deschid unul separat la alta banca?

Stiu ca exista refinantare, dar nu sunt interesat de ea. Tot ce ma intereseaza e daca pot sa am multiple credite de nevoi personale la diferite banci.

Va multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când accesezi un credit, acest act al tău este înregistrat la un birou. Când faci cerere pentru alt credit, banca verifică la acest birou de credite ce grad de îndatorarea ai, ce procent din venitul tău net reprezintă creditele tale curente. Dacă se depășește limita admisă, nu ți se acordă alt credit.

| mihai69 a răspuns:

Dacă îndeplinești condițiile de acordare, da.

| VoidEternal a răspuns:

Daca banca consideră că veniturile tale sunt suficiente pentru a plăti ambele credite atunci da. Dar te vor întreba dacă ai copii, sau alta persoană în întreținere, dacă ești căsătorit sau nu, veniturile tale și ale soției daca e cazul, etc.

| UserRo10 a răspuns:

Primul credit este deja introdus in baza de date cumuna precum si daca esti rau platnic sau intarzii cu rata. In teorie poti obtine al doilea credit daca indeplinesti conditiile lor