| C3R1 a întrebat:

Aș dori să știu dacă bijutierul sau omul de la amanet îți poate spune puritatea aurului, daca meltui eu aurul fara să îl cumpăr. Sau cine îți poate spune puritatea aurului?

Dau funda

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bijutier, amanet, la bancă.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa Ioneasca1001! Vorbeste prostii. Oricine poate falsifica o stanta. Mergi la un bijutier dar nu toti bijutierii pot face asta! Cei care prelucreaza aurul se pricep. Ceilalti sunt doar simpli vanzatori.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la bijutier ca sa aflii atata lucru, doar sa te uiti singura pe bijuterie, ca scrie acolo ce puritate are!
Uita-te ce numar are gravat pe el si apoi te uiti in tabel.ul de linkul de mai jos.

De exemplu: aurul de 9 carate, care este cel mai raspandit in Romania, este marcat cu numarul 375 si are 37.5% puritate.

https://www.bullionbypost.co.uk/......_chart.jpg

sper ca ti-am fost de folos :)

| Nonolita a răspuns:

Da, mergi la amanet.
Pentru ca acum sunt bijuterii doar placate cu aur, dar marcate identic. Pentru aurul din ele, nu pentru intreaga bijuterie. Cel de la amanet poate face diferenta.

| VasileAmadon a răspuns:

Poate să-ți spună și eu am fost acum 2 ani