| MicutzaMea a întrebat:

Bună TPU.
Despre fondurile europene am câteva întrebări, adică nelămuriri.
Am 22 de ani, vreau să deschid o mică afacere.
Legat de producția porumbului, ovăz etc.
Avem pamânturi care deocamdată cele mai mari ca și hectar sunt în arendă.

Sunt nelămurită: pământurile trebuie să fie pe numele meu sau să fie o afacere de familie să nu fie transcrisă?
Start up aș dori să fac și pentru utilaje.

M-am documentat puțin pe internet, am citit multe articole, dar tot am rămas cu întrebări.
Între voi sau cunoștințe aveți care a reușit cu fonduri?
Afacere mă refer, produc și vând.
Banii am să încep cu pământurile, dar pentru utilaje nu am bani (să închiriez am bani, dar să am propriiile mele utilaje nu).

Cum încep toate astea?
Cum să scriu proiectul să fie votat și să am mare punctaj?
Cum să impresionez pe JURAȚI?

Am văzut că e criză de producție, acum când avem nevoie de propria noastră muncă și de ce producem.
M-am gândit să prind de picioare pe Dumnezeu(dacă reușesc).

Sunt nedocumentată asta e clar, dar am nevoie de informații de la oameni care au trecut sau au cunoștințe!

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Soluția este apelarea la specialiști în scriere de proiecte.

| MicutzaMea explică (pentru sadrian46):

Cu actele mă descurc.
Am mult de umblat asta stiu( la certificatul de urbanism măcar 10 acte o să-mi trebuiască)
Sau la unu care o primit deja fondul( sau de mai multe ori)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce judet? Iti pot recomanda pe cineva care fix asta face. Din experienta proprie iti spun ca daca nu ai o firma/un profesionist care sa te ajute cu documentatia, e ca si cum te-ai duce cu o lingurita in mina sa te bati cu tancurile.

| MicutzaMea explică (pentru GabiDumitrescu):

Sălaj!
Ca să înțelegeți.
22 de ani am, de când mă știu am fost conjurat de animale( vacă, cai, capre, găini etc), terenuri mari( el mai mare ca 41 de ari) grădină, legume, fructe și livezi!
Deci am de la țară experiența!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MicutzaMea):

Foarte bine, dar crede-ma ca NU TE DESCURCI cu actele. Uite, ca idee, mie mi-au respins grantul operational anul trecut de doua ori. Pe motive fantasmagorice, dar mi-ar fi luat ore intregi ca sa ma apuc eu sa formulez cum trebuie contestatiile (fazele de genul in temeiul articolului xx din Legea nr. yy/2022, conform OG xx/2020, firma mea la data de nu era in incapacitate de plata sau mai stiu eu ce altele), si daca nu ai contestatiile facute cum trebuie, iar ti-o iei in bot. Daca tii la timpul si la nervii tai, si mai ales daca vrei sa ai sanse reale de a primi fondurile alea, ia si apeleaza la niste profesionisti.

| MicutzaMea explică (pentru GabiDumitrescu):

Da ai dreptate!
Eu m-am referit la acte simple, la actele terenurilor

| adinaTPU a răspuns:

Fiecare lansare de fonduri intra pe un anumit program de finantare. Si fiecare program de finantare are un ghid. In ghid gasesti toate conditiile de eligibilitate. Te poti informa si de aici: https://www.afir.info

| MicutzaMea explică:

Și am uitat. Studii, eu am de turism și alimentație( organizator de evenimente), Agent comercial.