| anonim_4396 a întrebat:

Detin 2 conturi la banca Raiffeisen, unul in euro si altul in lei. Pe contul de euro am 1300e iar pe contul in lei 400lei. Cum as putea transforma si transfera 1100e pe contul in lei fara ca banca Raiffeisen sa-mi cumpere acei euro la un pret mai mic decat cel BNR? Sau, cum as putea sa platesc cu contul in euro pe site-ul emag.ro?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ai 2 variante in afara de cea clasica a schimbului in lei in cont la cursul de cumparare al Raiffeisen.
1. Scoti 1100 euro cash de la casieria bancii. Nu stiu cat e comisionul exact, trebuie vazuta lista de comisioane a bancii, tipic e 0.5% minim 1 euro deci la 1100 euro se mai adauga 6 euro. Mergi si schimbi euro la o casa de schimb care ofera curs maxim. Nicio casa de schimb nu iti va oferi cursul BNR ci mai putin, sa zicem ca vei gasi o casa sa-ti ofere un 4.60-4.62, oricum e mai mult decat la banca. Faci socotelile si vezi daca merita tot deranjul.
2. Iti faci un card in euro si platesti cu el. Probabil e o solutie mai proasta dpdv costuri decat varianta cu schimbatul in lei direct in cont. Sincer nu o recomand pentru plati in lei.
Deci solutia e de genul: daca 1100 euro x cursul casei de schimb este sensibil mai mare decat 1106 euro x cursul bancii merita deranjul, daca da cu minus sau diferenta e de 2-3 lei nu prea merita deranjul.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti. In orice situatie banca face transferul bancar la cursul hotarat de ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti!
Fiecare banca are cursul ei valutar pe care-l respecta si-l aplica!
Vrei sa-i schimbi la BNR? Scoti toti euroii din contul de la Raiffeisen si mergi la BNR sa-i schimbi, dar nu uita, te asteapta comision bancar si acolo!

Cat priveste plata online pe eMag, se poate afce doar in lei.
Cel mai simplu si corect este sa mergi la Raiffeisen si sa ceri 3 operatii:
1. sa scotii cati euro ai nevoie, din contul de euro
2 sa-i vinzi bancii pe lei, facandu-se conversia la ziua de azi
3. sa depui banii proaspat schimbati, in contul cu lei