| micheline19 a întrebat:

help! am o factura oriflame de 3mil si persoana careia i-am dat produsele nu ma mai cunoaste, am si probleme cu parintii va rog daca ati trecut prin asa ceva sau stiti pe cineva ce s.a intamplat? voi fi executata silit? daca voi da banii putin cate putin se va rezolva? mersi fain

Răspuns Câştigător
| crazyangelyo a răspuns:

Da stai linistita nu te va executa nimeni asa se intampla la sume foarte mari nu la 3 milioane daca lucrezi si se va ajunge in instanta iti va pune proprire pe salariu 30% daca nu nu-ti vor face nimic pentru ca nu au niciun temei legal dar stai linistita nu se va ajunge nici in instanta pentru ca, contractele facute cu cei de la oriflame nu contin paragrafe pe care tu leai acceptat si niste riscuri pe care tu ti le-ai asumat in schimb te vor stresa firme de recuperare care te vor ameninta si scrisori dar nu baga in seama sunt doar amenintari dar nimic concret nu se va intampla ca sa te poata executa trebuie un ordin judecatoresc pe care ei nul vor primi nici daca se ajunge in instanta suma fiind foarte mica si neexistand o baza legala un fundament legalwinking bafta si stai linistitawinking

4 răspunsuri:
| Estera123 a răspuns:

Chestia asta mi s-a intamplat si mie (n-am mai dat de persoana respectiva). Eu, ca proasta, am platit(dar suma nu era chiar asa mare, erau 60 ron). Apoi, anul trecut am avut o problema cu o fata din echipa mea care a avut o factura de vreo 200-250 ron pe care nici in ziua de azi(a trecut aproape un an) nu a platit-o. Coordonatoarea mi-a zis ca daca nu plateste ea, trebuie sa platesc eu, sau ca daca o va da in judecata, voi plati si eu un procent din cheltuielile de judecata si tot felul de aberatii d'astea. Pana acum nu mi s-a intamplat nici mie, iar ea si-a pierdut dreptul de a mai da comenzi, de alte sanctiuni nu stiu sa fi avut pentru ca factura ei inca mai este in baza mea de date de pe site (ea nu mi-a mai raspuns la telefon din prima luna din care a avut penalizari). Vorbeste cu coordonatoarea ta si eu zic ca te va ajuta (dar nu te increde chiar in toate amenintarile, pentru ca vrea de fapt sa nu aiba ea de patimit ceva)

| briser a răspuns (pentru Estera123):

Interesant raspuns al unui absolvent la "drept"!

| NicollHellen a răspuns:

Buna Micheline. Stai linistita. Crazyangelyo are dreptate. Ceva asemenator am patit si eu, si de aceea m-am reprofilat pe Lady's Cosmetics si Margo Cosmetics. Afara de faptul ca au discounturi foarte mari, cadouri de bun venit, promotii peste promotii... un avantaj foarte mare pentru reprezentanti este faptul ca banii se strang inainte; si dupa ce ai strans banii dai comanda, iar in 2 zile (maxim 5 in caz de flux de comenzi )iti vine comandahappy Sper ca ai reusit sa rezolvi problema si o zi buna iti doresc:*

| WizKhalifaa a răspuns:

Decat sa te complici cauta rapid sa dai produsele la altcineva, is zeci de pitipoance in fiecare oras, Cu putin noroc o sa gasesi repede.
Bafta :*