| florynpuffy a întrebat:

Cine stie, cum poate fi executata silit, o persoana care nu are niciun venit, nu are nici casa, nici masa, nici bunuri, nimic? Mentionez ca, persoana in cauza are o datorie veche si neachitata.la o banca sau ceva de genu...
Mersi!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Don't worry, be happy!winking Cu asta am spus totul!

| florynpuffy explică (pentru anonim_4396):

Mda.mersi frumoslaughing mi-ai fost de mare ajutorrolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru florynpuffy):

Pai, de unde nu este nici Jesus nu cerewinking
Spune si tu, vorbind logic, ce sa execute? Poate vreun penalty laughing

| florynpuffy explică (pentru anonim_4396):

Da,aici ai dreptatelaughing
nu, acum, vorbind serios.ma gandeam si la posibilitatea ca aceea persoana sa faca putina puscarie(asa, pentru ca nu a fost cuminte si a facut datoriilaughing), dar stiu ca nu are ce sa ii ia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru florynpuffy):

In situatia data de tine, nu face nimeni puscarie! Teapa si-a luat-o cel care a acordat creditul, doar pe vorbe bune si un prapadit de buletinwinking

| florynpuffy explică (pentru anonim_4396):

Da asa e, ai dreptatehappy
Uite, funda e a tatongue
Salutari!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de contractul incheiat cu banca. Daca debitorul este insolvabil(nu are nimic ce poate fi executat silit) atunci banca il poate executa pe garant, daca exista garant. Daca nu exista garant atunci banca va avea pierdere suma respectiva. Numai bine!

| janeD0oe a răspuns:

Il jupoi de viu ce vrei sa-i iei daca nu are nimic

| darrio2007 a răspuns:

Esti cumva in cauza? Poate face doar putina puscarie.Ca nu are ce sa ii ia.

| florynpuffy explică (pentru darrio2007):

Nu,din fericire nu sunt eu in cauzalaughing

| darrio2007 a răspuns (pentru florynpuffy):

Da.Din fericire.

| Zenithf a răspuns:

Din cate stiu, o persoana care este in incapacitate de plata se poate declara falimentara, la fel ca o firma. In aceasta situatie, ii sunt "iertate" datoriile, dar ii scade "cota" la banca, ceea ce inseamna ca nu va mai putea obtine decat credite cu dobanda mare, sau depozite cu dobanda mica, si nu va putea beneficia de oferte speciale din partea bancii.
Nu stiu ca in prezent sa existe pedeapsa cu privare de libertate pentru datornici, cel putin nu la noi sau altundeva in Europa.

| Zenithf a răspuns:

Completare: O asemenea persoana nici nu va putea beneficia in viitor de un card.
"Cota" va putea sa-i creasca in functie de cum decurg lucrurile, caz in care va putea sa beneficieze iarasi de unele oferte, dar nu va ajunge la aceeasi valoare, banca "iarta" dar nu "uita".
Sper ca nu am scris numai prostii. thinking

| axll a răspuns:

Daca nu poate fi executata silit si nu are nimic pe numele lui, nu are ce sa ii faca. eventual, judecatorul va decide ca persoanei respective, in momentul cand se va angaja sa i se opreasca o parte din salariu, care poate fi de maxim 40% pana la stingerea datoriei.