| username2468 a întrebat:

Bună TPU!
Întreb și eu de prin auzite:
La loterie trebuie să alegi numai 6 numere?
Am înțeles de la cineva că poți și peste 6, dar plătești biletul mai mult.
Gen dacă vrei 10 numere am înțeles că plătești parcă un milion, eu doar am auzit și de asta întreb

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varianta cu 6 numere este o varianta simpla. Poti pune si peste 6 numere dar vei plati mai mult. De asemenea exista variante de peste 6 numere cu schema redusa.
Detalii vezi pe loto.ro.

| darrio2007 a răspuns:

Sunt mai multe variante dar fiecare are 6 numere, pentru ca atatea se extrag. Poti alege mai multe variante de cate 6 numere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se numește impozit pe prostie.

| username2468 explică (pentru sadrian46):

Ești ceea ce gândeștiwinking

| sadrian46 a răspuns (pentru username2468):

Simpluț și simplist da. Când faci cadou un milion la lotto, ești și ceea ce gândești plus ce faci.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bingo. Poti sa alegi si 49 de numere...

| Holiday a răspuns:

Poti pune oricate numere, dar vei plati pentru fiecare varianta posibila de 6 numere formata din numerele alese. Mai exact combinari de n (unde n e numarul de numere alese) luate cate 6.
Exista si variante asa zis "reduse" unde nu se platesc toate combinatiile, dar daca pici pe una din variantele excluse nu iei castigul pentru 6 numere ghicite.

| Nonolita a răspuns:

Se pot pune mai multe numere pe o varianta, dar platesti mai mult. Dupa matematica, combinatii de 7 (sau 8, sau cate numere pui), luate cate 6 (cate numere se extrag). E cam costisitor.
Daca vrei 10 numere, calculeaza cate variante sunt in combinatia de 10 luate cate 6. Cred ca 210. Apoi inmultesti cu pretul variantei simple (nu stiu cat costa). Nu cred ca iti ajunge un milion (presupun ca 100 lei vrei sa spui).

| Madalin0404 a răspuns:

Poti sa alegi si m ai multe dar platesti m ai mult nu stiu sigur cate poti dar merge sa pui m ai multe