| Mogiojojo a întrebat:

Mi-a venit o idee de mini afacere. As vrea sa cumpar o garsoniera in orasul meu. Nu am banii necesari pretul mediu fiind de 35.000 de euro. As vrea sa fac un credit pe mai multi ani iar garsoniera sa o inchiriez pe termen lung. Pretul mediu de inchiriere e undeva la 300 de euro pe luna. M-am gandit ca in felul asta garsoniera se plateste singura din banii de chirie si mai raman si eu cu niste banuti. Daca merge bine cu prima mai pot cumpara una. Ce spuneti? E o idee buna? Riscurile sunt chiar asa mari? Am 19 ani.

75 răspunsuri:
| Mogiojojo explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai imi zici sa imi caut loc de munca cand am mentionat ca lucrez.

| minrest a răspuns:

Afacerea ar merge, chiar daca nu cred ca poti sa obtii 300 euro, cred ca poti obtine 150 euro. Faci credit Prima Casa, forma la care s-a ajuns acum, din chirie platesti o mare parte din rata, si cand termini creditul ai o garsoniera, este totusi ceva. Vezi ca iti trebuie bani de avans.

| Mogiojojo explică (pentru minrest):

Da nu prea inteleg ce avantaje ai la creditul prima casa. Din ce am vazut nu prea sunt...

| minrest a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ia creditul cel mai bun, cel mai ieftin de pe piata. Baiatul meu a cumparat prin Prima Casa; era avansul nu prea mare, esalonarea pe termen lung, 30 de ani, si dobanda mica. Daca e pe termen lung, e apropiata rata de chiria pe care o iei.

| Mogiojojo explică (pentru minrest):

E cam mult 30 de ani laughing voiam pe maxim 10

| minrest a răspuns (pentru Mogiojojo):

Poti sa faci pe 10 ani (nu neaparat prin Prima Casa), dar nu mai platesti o mare parte din rata din chirie. Daca tu cauti mecanisme automate de facut bani, fara investitii mari, fara munca, fara riscuri si cu rezultate rapide, sa stii ca nu exista.

| Mogiojojo explică (pentru minrest):

Da, stiu. Ideea e ca nu stiu cum va fi piata peste 30 de ani. Deci nu imi asum chestia asta pe termen lung.

| Arrakis a răspuns:

Pe 10 ani vrei tu credit si fara avans consistent macar?
Vise...
Pe termen lung (30 de ani) nici atat nu e solutie un castig de vreo 500 lei (sa zicem) diferenta intre rata si chirie.
La 19 ani ar trebui sa gandesti altceva...sa avansezi in venituri/job-uri (daca la varsta asta majoritatea abia incep o facultate si e greu sa se tina de doua chestii la fel de bine) fiindca la un job curent de 3000 lei nu e afacere decat daca ai garantia ca vei creste pe viitor considerabil, iar atunci sa zicem ca in 10 ani de zile ajungi la 2000 euro salariu, chiar te mai uiti la diferenta aia banala de cateva sute de lei dintre o chirie si o rata de la garsoniera?
Adica duuuh...de ce ti-ai pune niste banci in cap pentru o caruta de ani? Si zici ca vrei sa faci ceva cu viata ta de la 19 ani? Ai putea incepe prin a nu te complica pe termen lung cu niste banci, ce zici?
Eu iti zic ca la varsta asta e cea mai mare greseala sa te complici cu bancile. Cel putin dupa 30 de ani incolo sa te intereseze astfel de afaceri cand macar ai un salariu peste medie. Altfel afaceri bune n-au cum sa-ti iasa cand tu n-ai venituri bune.
Mai bine in timpul tau extra/liber te faci curier la restaurante si iei bacsis generos comparabil cu diferenta dintre rate si chirie. Astia de la Uber chiar fac bani frumosi in Bucuresti si pe taxi si pe livrare de mancare.
Banii aia diferenta pe care-i vezi tu ca pe cine stie ce castig ii poti obtine prin alte surse daca mai ridici un pic un deget...doar un pic.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Vreo 6 oameni ti-au zis ca nu e o idee buna, dar tu nu, ca ei doar vor sa ramai saraca.

Daca faci creditul in lei, pentru avansul minim de 15% (ca probabil la cei "curand 3000 de lei" ai tai nu poti da mai mult) si perioada de 10 ani va trebui sa platesti 340, 77 de euro pe luna. ( cu indicele ROBOR egal cu cat e azi, 31 iulie, 2019; daca se schimba, ti se modifica si suma pe care trebuie s-o platesti).

Daca faci creditul in euro scapi de ROBOR, dar trebuie sa tii cont de cum se modifica euro.
In euro avansul e minim 20%. Deci, cu 20% avans si perioada 10 ani, trebuie sa platesti 288, 56 euro pe luna.

Si sa nu uitam ca avansul va fi si el o rata cu dobanda. Ceea ce inseamna ca la cei 340, 77, respectiv 288, 56 de euro ti se mai adauga niste bani in functie de avans. Plus impozit, plus alte taxe, plus nesiguranta pietei fiindca n-a mai fost o criza economica de 10 ani si e de asteptat sa apara una.
Timp de 10 ani o sa iesi pe minus, abia apoi vei putea spune ca ai un mic venit garantat.

Atitudinea ta de copil ce crede ca le stie pe toate n-o sa te duca nicaieri, deci mai bine asculti de ceilalti.

Cunosc vreo 3-4 metode de a face bani usor, dar n-am de gand sa ti le zic, le descoperi singura, ca tot esti "talentata".

Si daca nu crezi ca platesti cum am spus, na si calculeaza-ti singura creditul : https://www.blitz-imobiliare.ro/......imobiliara

| Mogiojojo explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu vreau sa platesc creditul din salariul meu (asa nu ies cu nimic). Vreau sa o plateasca chiriasii care o sa locuiasca acolo. Multi zic ca nu iau eu 300 de euro nici cu rugaciuni dar am stat sa caut chirie o garsoniera cu 200 de euro si optiunile sunt FOARTE limitate deci merge cu 300 de euro inchiriata. Plus de asta daca o cumpar cu ipoteca eu garantez cu ea si nu pierd nimic nu castig nimic aia e. Saracule.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ca programator, plus venituri din alte lucruri, ma indoiesc ca as fi sarac.
Numai ca tu iesi pe minus cu vreo 200 de euro pe fiecare luna timp de 10 anilaughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Du-te breh cu SF-urile! Ce garsoniera e aia la 35k? Si pretul de inchiriere MEDIU pe care il mentionezi tu e absolut scandalos. Discutam cumva de Cluj?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Yurisa):

Eeeh, a vazut el pe olx. Si mai ales vrea sa o renoveze frumos. Daca gaseste niste fete fara peste care sa ii si dea 250-300, s-a scos. In cel mai rau caz, il vor plati in natura cand va mai scadea activitatea...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Depunde declaratia unica si nu plateste impozit + CAS, ci doar impozitul de 10%.

Bula
| Bula a răspuns:

O asemenea "afacere" este buna pentru banca si pentru finante. Pentru un credit de 30 ani tu platesti bancii inapoi de cca 3 ori suma imprumutata (dobanzi + comisioane), dar platesti si finantelor.

Afacere poti face doar daca ai deja un imobil, pe care il dai in chirie. In acel caz, banii ce le-ai da bancii produc tie, iar in 6-8 ani poti avea alte 3 imobile noi (cumparate din acei bani pe care nu le dai bancii ca dobanzi si comisioane). In acel caz nu ai nici riscul sa-ti pierzi imobilul daca nu poti plati ratele la banca.