| username2468 a întrebat:

Bună TPU!
Persoanele care au chef de glume, n-am nevoie să-mi răspundă.
În legătură cu o firmă de transporturi persoane, patronului cum îi vin banii și cum plătește angajații?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma obtine venituri din transportul de persoane, respectiv contravaloarea biletelor, abonamentelor si alte serviciu de transport persoane.
Din veniturile obtinute firma isi plateste angajatii si toate cheltuielile cu obtinerea veniturilor, taxele si impozitele catre stat si ramane cu un profit net si acesta revine patronului.
De asemenea patronul poate avea si functia de director, pentru aceasta primeste salariul pe care si-l stabileste.

| sofisis a răspuns:

Pai patronului ii vin banii din vanzarile de bilete, fie online, fie cash. Angajatii ii plateste in baza contractelor individuale de munca fie cash, fie pe card. Ce te intereseaza mai exact?

| Osneros a răspuns:

Tutorial de platit angajatii:
1. Iei banii in mana
2. Mergi la angajat
3. Ii dai banii.
4. Ii spui "Cu placere." dupa ce ti-a multumit.

| Simpatic a răspuns (pentru Osneros):

Si daca le bagi angajatilor bani pe card cum faci laughing

| Osneros a răspuns (pentru Simpatic):

Nu le bagi, le dai in mana si ii baga ei daca nu le convine laughing