| anonim_4396 a întrebat:

Sunt minor am varsta de 15 ani si vreau sa ma angajez la kaufland sau Peny Market pentru livrare reviste cum sa vorbesc cu ei. Angajeaza minori sub varsta de 18 ani? astept raspuns!

Răspuns Câştigător
| niponX a răspuns:

Dragă Mane,

Tu ai voie sa te angajezi cu carte de muncă, doar cu acordul părinților începând cu vârsta de 16 ani.
Ceea ce vrei tu să faci adică să livrezi reviste, poți să faci și fără carte de muncă. Te duci la sediu Kaufland sau Penny, le spui că vrei să îi ajuți cu distribuitul revistelor prin oraș în schimbul a unei sume mici de bani. Și te plătesc pe zi. Să nu te aștepți ca renumerația să fie foarte mare, dar pentru bani de buzunar pentru week-end, sunt destui.
Te apreciez pentru inițiativa ta. Ține-o tot așa!:*

Cu drag,
niponX

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii te poti angaja de la 15 ani dar numai cu aviz medical si cu acordul parintilor. De la 16 ani te poti angaja singur.
Va trebui sa mergi cu un parinte. Succes!

| BuGz a răspuns:

Da angajeaza liceeni si eu merg si am 14 ani big grin fac bani de buzunar bine la ei
ai datele de contact in fiecare revista kaufland Penny nu stiu daca mai cauta
Funditaa?!?!?