| Hkhtfcvhu a întrebat:

Salut TPU! O idee in ce as putea investi aprox 7000€ si sa fie relativ sigur sa reintoarca un profit? Exclus trading/crypto si prostii de genul va rog.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune-i la banca, intr-un depozit la termen, ca sigur iti aduce dobanda.
Ca de-i investesti in altceva ai riscul sa-i pierzi, asta neputand nimeni sa-ti garantezi ca faci profit.

| Furnicuta000 a răspuns:

O frizerie daca ai un spatiu mic si stii sa tunzi sau angajezi pe cineva
Comert cu bijuterii din aur. Faci comanda din Turcia si le vinzi cu adaos, la vreo 300 lei/g, iar oamenii o sa cumpere de la tine pentru ca la magazine costa peste 350 lei/g
Service gsm sau reparatii bijuterii daca te pricepi
Iti iei aparatura si te faci fotograf la nunti, botezuri etc
Ideea e ca ori ai bani multi si iti deschizi o afacere chiar daca nu ai cine stie ce cunostinte ori daca ai bani putini nu prea ai ce sa faci decat lucruri din astea unde trebuie sa stii sa faci un lucru, sa oferi un serviciu

| DonMoldo a răspuns:

Dropshipping

| GeorgeCosmin a răspuns:

"exclus crypto / trading" poftim? investiția e ceva ce se realizează pe termen lung. nu încerc sa te conving sa începi, pentru ca e un domeniu care trebuie analizat in detaliu, trebuie sa înveți o grămadă înainte sa arunci bani in ceva nesigur. totuși, cum ziceam, pe termen lung, oricum lumea trece prin crize economice, banii se devalorizează, preturile cresc, inclusiv cele virtuale. de exemplu, eu am luat (de proba, nu am bani sa investesc) btc din 4 dolari la prețul de 23k $ acum vreo 2 ani, iar acum a ajuns la 70k $. dacă ai niște bani de carr nu ai nevoie, poți citi despre o anumita criptomoneda, o poți cumpăra, dar sa nu te aștepți ca venitul pe următorul sa fie unul mai mare. in schimb, după 4, 5 sau chair 10 ani, ii vei putea retrage. sigur, daca ai o anumita vârstă nu te vei bucura tu de ei, ci mai degrabă generația următoare, dar te asigur ca poți face un profit chiar și de 15 ori mai mare decât suma depusa ( dacă ai cap). vad pe net cum toată lumea zice ca investițiile sunt scam, asta pentru că ei nu știu sa își gestioneze banii și pentru ca refuza sa creadă în succesul celorlalți. trăim intr o lume orgolioasa. totuși, poți face bani ușor dacă investești in ACȚIUNI. trebuie sa comiți un gest nu prea meritabil, sa cauți toate situațiile de criza din lume și sa investești acolo. de exemplu, acum 2 ani, Rusia cumpăra arme din Belarus. dacă investeai FIX IN ACEL MOMENT în acțiuni la o fabrica de arme din Belarus, te bucura instant, după doar 2 3 luni, de un profit imens.

| Hkhtfcvhu explică (pentru GeorgeCosmin):

Sunt de acord cu punctul tau de vedere dar eu nu ma simt confortabil sa investesc o suma destul de mare as spune eu in,, poate in 50 de ani o sa fac profit din el, sau poate ii pierd pe toti ca da faliment moneda" la fel cu depusul la banca, eu bag banii 12 luni la banca ca din 12.000€ sa fac profit 1200 de lei in 1 an intreg. Inteleg punctul tau de vedere dar eu nu ma simt sigur pe investitia in crypto

| Hkhtfcvhu explică (pentru GeorgeCosmin):

Dar iti multumesc pentru timpul si informatia acordata!

| Selu800 a răspuns:

Un teren extravilan la limită cu intravilan.

| Cesar222 a răspuns:

Nu exista nimic sigur in investitii, decat nivelul de riscuri(scazut/mediu/ridicat) investitii cu risc scazut ar fi : Titluri de stat, indici busieri, imobiliarele exclus deoarece suma e mica, fonduri de investitii.
Eventual o mini afacere dar acolo trebuie sa te implici.
Eu nu recomand sa investesti in indici la momentul asta, majoritatea sunt la noi maxime/suprapreciati. Daca te intereseaza domeniul recomand canalul de Youtube feed your greed pentru macro economie si Roinvest daca vrei ceva mai tehnic