| octaviusz a întrebat:

Vreau sa ii fac mamei mele un blog pe care sa poata vinde diverse lucruri.Problema e ca nu stim daca pentru a face asa ceva, e nevoie de un PFA? sau se poate face asa ceva fara sa ai probleme? Rog sa ma ajutati cu cat mai multe idei si sfaturi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de parere ca ar trebui sa infiinteze o firma, indiferent de forma juridica, de ex.SRL conform L.31/1990 ori una din formele prevazute in OUG 44/2008 - PFA, intreprindere individuala ori familiala. In caz contrar ar putea avea probleme, deoarece ar savarsi cel putin 2 infractiuni: exercitarea comertului fara autorizare si evaziune fiscala, la ultima pedeapsa este inchisoarea de la 2 ani la 8 ani. Numai bine!

3 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Intra pe blognou.ro este gratuit iar cu problemele ce sa-ti spun cd vin problemele? dar uite-te si tu pe net cati vand diverse lucruri iti dai seama ca nu exista atatia angajati la Serviciul de Control sa-i ia pe toti Bafta

| AndreiC a răspuns:

Pe principiul "hotul neprins e negustor cinstit" poti sa faci un blog fara sa ai nevoie de firma sau PFA. Daca vrei sa fii in legalitate, pe de alta parte, evident ca iti trebuie. Problema e ca daca mama ta comercializeaza produse pe care la randul ei le-a cumparat, iti trebuie si acte de provenienta pentru acestea. In acest caz PFA-ul e exclus. Ai nevoie de o societate comerciala (de care sc, e decizia ta). Daca e vorba despre obiecte facute de ea, atunci un PFA este mai mult decat suficient.

| Leandro a răspuns:

Poti sa-ti faci SRL, dar, mai bine PFA (Persoana Fizica Autorizata) si te costa mai putin. Cel mai bine treci pe la registrul Comertului si iti explica ei exact.

Daca vrei sa-ti faci magazinul online cu o solutie faina, incearca www.ucoz.ro. Acolo, iti faci site-ul gratuit in prima faza, dupa care cumperi un pachet (Business - 5.49$, sau Premium - 8.99$/luna) si iti faci magazinul cum vrei tu. Uite un exemplu de magazin facut cu sistemul lor: www.onlineoutlet.ro

Mult succes!