| fliropf a întrebat:

Buna tuturora! As vrea, că împreună cu mama și cu fratele meu, sa plecăm în aprilie din țară. Tatăl meu, pot spune, că nu este tată. Nu trimite bani și cu atât mai puțin îl interesează familia. In schimb, ne ia și alocația, care e trecută pe Germania, tara unde e el. Ideea e că, o obligă pe mama mea (51 ani și cu probleme la nivelul coloanei), să muncească 12 ore pe zi, pentru un salariu de 12 milioane. Avem de plătit utilitățile (mai puțin apa, nu avem condiții din acest punct de vedere) + mâncare, haine. Precizez că eu sunt inca la liceu, iar fratele meu urmează să termine a 12 a. El e singurul care se înțelege mai bine cu tata și vrea să plece sa muncească cu el. Lui îi convine, dar mie? Vreau sa am condițiile necesare, sa nu-mi fac griji pentru mama și sănătatea ei și să putem trai liniștiți. Mama se consuma mult și cu tata, plânge zilnic că el nu da nici măcar un mesaj. Ii da seen de fiecare dată când mama îl întreabă ceva. Mi-este greu sa o vad așa. Vreau sa fie bine. Ce îmi sugerați? Unde am putea pleca? Am o mătușă care vrea sa plece și ea împreună cu verișorul meu, in Germania. El dorește să meargă la lucru împreună cu niste prieteni, care sunt acum in țară. Vor sa plece împreună. As apela la ea, daca se poate, sa ne ajute cu un loc de muncă pentru mama, unul curat, sa nu tragă prea tare, căci a făcut-o destul aici, in tara. Dar dacă nu ne ajuta, cam unde s-ar putea lucra? De asemenea, vreau și eu să lucrez, dar mă gândesc că voi putea la o cafenea, sau la un mic magazin. Nu cunosc limba germană, mă descurc cât de cât bine cu engleza, dar dacă e nevoie voi face niste cursuri pentru a învăța mai bine. De asemenea, cu liceul cum ar fi? Este liceul de copii români acolo? Va rog, vreau tare mult sa plecam, nu mai suport chinul de aici. Dacă mai știți informații esențiale, va rog sa mi le spuneți! Numai bine, va mulțumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tatal vostru poate fi OBLIGAT prin SENTINTA JUDECATOREASCA sa plateasca banii de copii pentru voi!
Sentinta definitiva legalizat-tradusa se poate trimite in Germania (prin ambasada, la ministerul muncii din Germania) pentru executare!
Astfel, tatal vostru va plati pentru voi pana la jumatatea salarului castigat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai ce sa faci in Germania este pandemie si la ei si daca nu ai unde sa stai nu ai ce cauta acolo, trebuie ca tatal tau sa va ia in spatiu ori el sigur are pe altcineva din moment ce nici nu va dă bani si nici nu i raspunde mamei tale la mesaje, o sa va chinuiti in Germania mai rau decît aici, acolo daca nu cunosti limba Germana nu ai ce lucra decat in constructii muncitor ne calificat, nu toti nemții accepta sa le vorbesti in engleză, ei sunt nationalisti si au reguli stricte trebuie sa stii limba si sa ai unde sa stai acolo plus un serviciu, ei nu sunt ca noi vi in Romania si stai in gara de nord ca statul nu te poate ajuta nu i ti dă casă, la nemti nu se poate asa ceva sa stai pe strada ca cersetorii, cel mai bine stati acasa nu va mai chinuiti degeaba, tatal tau numai vrea sa auda de voi asta e clar.

| Violleta2022 a răspuns:

1. Mentionezi ca mama ta este platita 12 milioane....cum asa? Milioanele vechi au iesit din uz acum 10 ani! Cine mai plateste in bani vechi, care nu se mai pot folosii nicaieri? Ori tu nu ai idee de moneda actuala a Romaniei si de cati bani ia mama ta?
2. Plecarea mamei in strainatate si munca acolo se poate realiza in functie de profesia ei si de capacitatea ei sa mearga la interviu si sa-si ia de munca acolo, in special daca este vorbitoare de limba germana.
3. Tu nu vei putea lucra acolo la nici o cafenea, pentru ca nu cunsoti limba germana si nu poti servii nemtii fara sa limba locala.
4. Nu exista liceu de romani in Germania si nicaieri in lume decat in Romania.
Cand ajungi acolo tu pierzi 1 an de zile, fiindca te pun 1 an de zile sa inveti lb germana si anul urmator te baga la licue, in ultima clasa de unde ai ramas.
Din pacate, chinul de aici va trebuii sa-l suporti, pentru ca nu se poate rezolva nimic peste noapte, daca mama ta nu-si cauta si nu-si ia job acolo.