| Ioana223445 a întrebat:

Vin cu o întrebare destul de dificilă pentru mine și iubitul meu. El lucrează într-un supermaket de la noi (aș prefera să nu dau nume). Are un program destul de neplăcut, 6.00-14.30,8.30-17,14.30-22.30 etc. Îl primește săptămânal, motiv pentru care nu ne prea putem face planuri pe termen mai lung, plus ca Weekendurile sunt mai mereu la munca. Însă avantajul este ca lucrează 4 zile pe sapt. iar celelalte 3 sunt libere. Salariu de asemenea este bun. Însă a primit o oferta la un alt loc de muncă, la un service de telefoane, program fix 10.00-19.00 și de L-S. Avantaj: ar sta jos toată ziua in magazin, pe când la supermaket este non stop in picioare. Dacă alege aceasta optiune nu mai sunt însă atâtea libere. Rămâne doar ziua de duminică... aici intervine întrebarea: voi ce ați alege in locul lui? Eu nu știu ce sa îl sfătuiesc, iar el nu știe sigur ce sa aleagă, cauta păreri, poate din experiențele voastre persoanele. Salariul este asemanator in ambele cazuri. Mulțumim mult, anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca salariul e asemanator, atunci trebuie sa aleaga intre:
- 4 zile de munca pe saptamana dar stat incontinuu in picioare;
- 6 zile de munca si stat la ceva birou/tejghea.

Eu sincer as alege sa raman la supermarket, chiar daca e mai obositor, dar macar stii ca sunt 4 zile si bune. (arzi si calorii pe deasupra laughing )

Sa muncesc 6 zile din 7, cred ca m-as simti ca la inchisoare. Prea putin timp liber.

| Ioana223445 explică (pentru anonim_4396):

Sincer și eu înclin spre varianta cu 3 libere
Până la urma decizia finală îi aparține, dar sunt destule avantaje la actualul job

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mi se pare mult mai bine să aibă 3 zile libere, mai multe șanse să poți planifica ceva decât la programu celălalt. și celălalt îți mănâncă toată ziua și nici libere n-ai. Programu la primul nu mi se pare atât de rău.

| Ioana223445 explică (pentru Adry05):

Așa este. Munca propriu-zisa diferă. Dar cele 3 libere chiar sunt un avantaj

| Adry05 a răspuns (pentru Ioana223445):

Da, îți dau ocazia să mai și trăiești chiar dacă în alea de muncă te chinui ceva mai tare. Mi se pare mai bine să tragi câteva zile mai greu și să ai după mai mult liber consecutiv decât să stai mai multe zile dar mai lejer