| Claudiuu404 a întrebat:

Vreau sa vand doua telefoane la amanet, dar n-am mai fost niciodata intr-un amanet. Am un Nokia 7210 Supernova si un Samsung Corby S3650. Nokia are mici zgarieturi si are o mica problema la cartela SIM, adica nu face contact cum trebuie, dar daca mai pui o cartela peste, merge perfect. Sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic de Nokia. Iar Samsungul este in stare excelenta. Deci cum vand aceste doua telefoane la amanet si cam cat credeti ca as lua pe ele? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| strazi1 a răspuns:

La amanet iti da aproximativ 40% din valoarea totala a acestora, ai comision pe zi de 1% si primesc doar in regim de amanet, ei nu cumpara, doar amaneteaza, iar daca in unul din cele 2 telefoane a fost desfacut sau umblat in el, iti va fi refuzat
FUNDAbig grin

2 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Asa e cum ti-au raspuns ceilalti.La amanet lasi telefonul iti face contract si-ti da o niste bani.Totusi eu am vandut un mobil la un centru de reparatii GSM si mi-a dat mai mult decat la amanet.Un alt telefon l-am vandut ca am dat anunt la ziar.Succes! La amanet iti da putin.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut în primul rînd la amanet nu vinzi. Le lași telefoanele ca un fel de garanție, cei de acolo i ți dau pe ele o sumă de bani, iar dacă tu nu le înapoiezi banii î ți pun penalizări și dacă nu ai cum să achiți datoria pierzi telefoanele că ei le vînd. Eu așa știu, acum poate s o fi schimbat ceva dar nu cred.