| Emil199 a întrebat:

Vreu sa cumpar un obiect din China. Pretul acestui este 135$ iar taxa de livrare e 75$. Fiindcă produsul e trimis din China stiu ca trebuie sa platesc intre 1 si 6% (taxa impusa de vames) si inca 19% din pretul inițial. Acest 19% (tva) si acea taxa impusa de vames se calculeaza din prețul CU sau FARA transport (se calculeaza din 210$ sau doar din 135$) DAU FUNDA! P.S. Pot scapa de aceste taxe?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca am spus pretul produsului aceasta insemna fara transport, transportul este separat de pretul produsului.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa vamala si TVA se calculeaza la pretul produsului.

| Emil199 explică (pentru Ioandelasal):

Cu sau fara transport? (19% • pretul fara transport sau 19%• pret cu transport ) Daca imi poti răspunde la asta primești Funda.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Emil199):

Daca am spus pretul produsului aceasta insemna fara transport, transportul este separat de pretul produsului.