| Geomire a întrebat:

Bună ziua. Am depus dosarul pentru alocația copilului meu la sfârșitul lunii noiembrie 2022. Eu am născut în Norvegia și am venit acasă acum 1 an și 10 luni. Știe cineva când voi primi alocația sau cam cât durează procesul pentru copiii născuți în străinătate? Și dacă voi primi alocația din urma? Noi nu am depus dosarul de când am venit în tara pentru ca ni s-a tot zis de la primărie ca am nevoie de o foaie de la norvegieni și am tot încercat sa obțin acea foaie și mi-a luat extrem de mult timp. Ca sa aflu ulterior ca merge și o procura...mulțumesc

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Sigur primesti alocatia din urma. Poate dura si 2 luni. Eu am facut pentru cineva din Franta.

| Geomire explică (pentru helpforyou):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Sper să o primesc pe 8 februarie, normal cred că atunci ar trebui... oare voi primi toată suma? Pe toate cele 22 de luni? Sau doar cu un an în urma?

| helpforyou a răspuns (pentru Geomire):

"
Dreptul la alocația de stat:

Dreptul la alocația de stat pentru copii se acordă începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul.

În situația în care cererea se depune după o perioadă mai îndelungată de timp de la nașterea copilului, dreptul la alocația de stat se acordă și pe perioada anterioară, dar nu mai târziu de luna următoare nașterii copilului și nu mai mult de 12 luni."

https://www.mmuncii.ro/......ntru-copii

3 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Succes. Se va rezolva.