| Geomire a întrebat:

Bună ziua. Dacă am venit în tara acum 22 de luni și am depus dosarul pentru alocatie la sfârșitul lunii decembrie, voi primi alocația din urma cu 22 de luni sau doar 12 luni?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei primi alocatia de stat pentru copii de la data depunerii cererii, incepand cu luna urmatoare si, in cazul expus, se poate primi si pe ultimele 12 luni anterioare depunerii cererii, conform L.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 6
  (1) Stabilirea dreptului de alocaţie de stat pentru copii se face pe baza cererii şi a actelor din care rezultă îndeplinirea condiţiilor de acordare a acestui drept.
  (2) Cererea se face, în numele copilului, de către persoanele prevăzute la art. 4 alin. (1) -(3).
  (3) După împlinirea vârstei de 14 ani, cererea se poate face şi de către copil, cu încuviinţarea reprezentantului său legal.
  (4) Dreptul la alocaţia de stat pentru copii se stabileşte începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii.
  (5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocaţiei de stat pentru copii se poate face şi pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni.
  (6) Dreptul la alocaţia de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condiţiile de acordare."