| Loriana97 a întrebat:

Am o nelamurire legata de cate ore se lucreaza intr-o pizzerie dintr-un mall. O sa incep lucrul miercuri, doamna zisa ca lucrez doua zile si doua zile nu, deci ar veni cam 15 zile lucratoare pe luna si 15 nelucratoare. Cate ore lucrez pe zi?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Numarul mediu lunar de ore lucratoare este de 164 ore.
In functie de fluxul de lucru, la locurile de munca sunt organizate diferite "pachete" de lucru:
- 8 ore pe zi
- 12 ore lucru /24 ore pauza
- 24 ore lucru /48 ore pauza
sau alte organizari, cand sa se respecte raportul de 1 parte lucru /2 parti pauza.

Daca numarul de ore lucrate intr-o luna depaseste media de 164 ore, acele ore se considera ore suplimentare si se platesc ca atare (cu spor) sau se dau zile libere.
Legislatia muncii prevede numarul maxim de ore suplimentare ce pot fi platite, restul se dau obligatoriu liber.

In cazul tau, presupun ca programul va fi cu 2 zile lucrate cate 12 ore, urmate de 2 zile libere.
Sa-ti notezi orele lucrate si la sfarsitul lunii vei putea afla cate ore ai lucrat in totalitate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu avem noi de unde sa stim. Trebuia sa intrebi. Durata unei norme intregi este in medie de 168 de ore pe luna, ceea ce inseamna ca trebuie sa lucrezi in jur de 12 ore (caz in care vei avea si cateva ore suplimentare)