| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, am o nelamurire si as dori sa ma adresez celor care ar fi in masura sa-mi dea un sfat: am gasit o masina cu valoarea de piata in jurul a 6000 de Euro, o pot lua cu un avans de 5000 de lei si o rata lunara de 2000 de lei timp de 2 ani, asta inseamna ca dupa 2 ani o platesc 10.700 de Euro, merita? Este o masina din 2016, intretinuta, foarte ok, imi place. Bani cash sa cumpar una nu am, la banca am deja un credit + 2 imprumuturi la IFN-uri, iar salariul este minim pe economie. Ma pot descurca sa platesc rata de 2000 de lei pe luna, dar nu imi permit sa cumpar o masina cu cash. Credeti ca merita sau sa raman fara masina pana reusesc sa strang banii? Multumesc!

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, eu nu as cumpara niciodata mai mult decat pot duce, dar tinand cont de cele pe care ni le-ai zis este o alegere, nu stiu daca buna sau rea, dar e alegerea si optiunea ta.
Nu iti pot valida eu de exemplu alegerea intrucat eu as fi la alt target de masina...
Tu decizi daca merita pentru tine sa cumperi si in rate sau sa astepti pana ai toti banutii sa cumperi tot ceva asemanator.
Cred ca nici nu e vorba doar de bani ci de necesitate, daca mai poti astepta 1-2 ani sau ai nevoie urgenta de masina acum!

| Violleta2022 a răspuns:

In situatia in care esti acum, cu atatea rate si imprumuturi ar fi o totala inconstienta sa te mai bagi in alt imprumut.

Achita ratele imprumuturilor existente si strange bani de masina, ca sa poti sa nu o platesti 10mii de euro, ca nu merita sa o platesti dublu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te descurci sa platesti 2000 lei pe luna desi ai salariu minim + 3 credite? Cum vine asta?
E absolut logic ca nu ar trebui sa te mai indatorezi in plus.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca tu iei minimul pe economie (sub 2000 de lei net), cum zici ca te vei descurca sa platesti rata de 2000?
Cat despre credit, probabil merita, dar mai bine incerci initial o simulare de credit la o banca mai normala (BT, BCR, BRD, etc), ca s-ar putea sa aiba dobanzi mult mai mici decat societatile care lucreaza cu parcurile auto.
Ar fi mult mai ok sa iei din banca 6000 in ideea ca dai inapoi 8000, si sa mergi sa iei cash masina.
Despre rentabilitatea creditelor, eu zic ca e bine sa mai oferim cate un "boost" planurilor noastre. Viata trece repede, e mai bine sa ne bucuram de obiecte la timpul lor, nu la batranete.
Daca esti muncitor, poti sa te bagi la leasing-uri auto si sa schimbi masinile la 3-4 ani, facand refinantare/buy back. Te plimbi cu masini de zeci de mii de euro, platind vreo 500 de euro pe luna, iar cand devin mai vechi, le schimbi, prelungind creditul.

| anonimg a răspuns:

Mai bine strângi bani; până i-ai strâns, deja valoarea mașinii pe care o dorești o să scadă foarte mult.

| johnnny123 a răspuns:

Salariul minim net pe economie este de 1981 de lei.

Explică-mi și mie matematica magică prin care dintr-un salariu de 1981 de lei îți permiți să plătești o rată la mașină de 2000 de lei, plus un credit la bancă și două împrumuturi la IFN-uri, și-ți mai rămâne să mai și trăiești.

Ca să nu mai vorbesc de faptul că vrei să dai 11.000 de euro pe o mașină care valorează azi 6.000 de euro, iar până când o termini de plătit va valora 3.000 de euro.

Ce să mai, ești un mare jongler financiar.

| anonim3248 a răspuns:

După 2 ani vei avea o mașină de 3500 de euro pe care ai dat 10.700 de euro.

Deci NU faci credit pentru mașină nici nouă că pierde cam 50% din valoare în 2 ani.

| gratargratar a răspuns:

Nu e o decizie buna. O sa-ti explic de ce.

1. Ai deja doua imprumuturi la IFN, ceea ce te pune la un risc de insolvabilitate mare. Mai ales ca dobanzile sunt mari acolo.
2. Cum ai spus si tu, dupa 24 luni o sa fi platit 10700 euro, ceea ce inseamna o valuare cu aproximativ 78% mai mare decat pretul original al masinii, insemnand o DAE de aprox. 33% pe an. Deja vorbim de o DAE foarte mare.
3. Ai urmatoarea alternativa: strangi 2000 lei/luna in urmatoarele 12 luni, adaugi cei 5000 lei, iar la sfarsitul anului viitor o sa ai 5835 euro. Deja intr-un an iti poti cumpara masina cu banii jos, fara sa mai fi dator inca 1 an.

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Esti plin de datorii dar vrei... sa te mai imprumuti!