| Elyy_Elyy_TCh_1996 a întrebat:

vreau sa va intreb ceva. vreau sa iau o masina pana in 4000e. Nu=i prb de masina ca am gasit-o. Dar problema este cu imprumutul la banca pentru prima masina sh. Ce ziceti merita? O sa platesc o rata lunara de 102e si un avans de 15% din suma imprumutata. Am un salar de 1200 lei peste 2 luni imi mareste la 1400 lei ..perioada de creditare va fi de 3 ani. Vroiam sa va spuneti si voi parerea. Nu mai astept 2 ani sa am banii cash sa o iau. Numai rezist. Am 20 ani.mersi happy

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data intreaba banca, cat va trebui sa platesti TOTAL in cei 3 ani (rate+dobanzi+comisioane)?
In al doilea rand, imparte suma totala primita la 36 (luni) si vezi daca banii cu care ramai iti va fi destula pentru combustibil, intretinerea masinii + traiul tau + facturile lunare de utilitati.
Daca rezultatul va fi cu + (pozitiv), atunci poti cumpara si in rate.

| Elyy_Elyy_TCh_1996 explică (pentru Bula):

Facuturi nu e cazul laughing combustibil nu e cazul caci fac rost. eu imprumut 3500E si cu tot cu dobanda e 3946E SI 390 LEI PE LUNA E DESTUL DE OK SA PLATESC RATA+CA NUMAI AM RATA LA NIMIC SI VREAU NEAPARAT SA IAU CACI NU MAI POT SA ASTEPT 2 ANI SA IAU...

2 răspunsuri:
| CrazZyLiffe a răspuns:

Daca iti doresi cu adevarat acea masina trebuie sa o cumperi.