| Gilbert9 a întrebat:

am o problema, am fost LA bancomat sa scot niste bani, prima tranzactie de 2000 de lei a fost cu success iar cand am bagat cardul din nou sa scot inca 1400 lei bancomatul a dat eroare si nu mi-au fost dati banii. Am incercat din nou cu suma de 10 lei si a mers dar cand am dat la sold cont cei 1400 nu mai erau in cont. Ce pot face EU? Am cardul la unicredit iar eu am scos de LA reiffeissen. Am primit 2 chitante una cu ceva erori ia a doua scrie 1410 pe ea, ajutati-ma va rog, mai pot recupera banii?

8 răspunsuri:
| lyon7777 a răspuns:

Suni la banca emitenta a cardului si le explici situatia, cel mai probabil vor deschide investigatiile si iti vor pune banii inapoi in cont.

| mgtow a răspuns:

Intra la banca unde ti-a dat eroare la bani sa le ceri socoteli

| Bondarel99 a răspuns:

Exact asa am patit si eu mai demult tot la banca asta, dar era vorba de 500 lei la mine. Am fost la banca, am explicat situatia si dupa vreo 2 zile mi-au bagat banii la loc in cont. Nu stiu daca au facut asta in urma unei investigatii sau i-au pus asa pur si simplu doar ca sa isi pastreze clintii si sa nu isi faca reclama proasta, dar s-a rezolvat.

| Iote a răspuns:

Spui ca ai o chitanta pe care scrie 1410? Oare nu cumva ti-a dat banii dar tu nu i-ai scos la timp din fanta?
Toate bancomatele sunt supravegheate cu camere. Si toate operatiunile apar in calculatoarele lor. Dar e bine sa pastrezi si chitantele rimite, inclusiv cele cu erori pana la rezolvare. Te duci dimineata la Raiffeisen si vezi daca nu ai uitat tu sa-i scoti. Daca e asa, ei vor sti inainte sa ajungi tu acolo. In primul rand, stiu ca limita de ridicare zilnica de la bancomat, este de 2000 lei. pentru a se evita fraudele. Pentru ca ai scos de la alta Banca decat a ta, s-ar putea ca banii sa fie doar blocati, nu lipsa din cont. Daca nu ti-au fost eliberati, Banca iti va spune si ii vei gasi in cont.

| Iote a răspuns (pentru Iote):

Dar indiferent de varianta, vei primi banii.

| Iote a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu dau ei banii degeaba!
Au vazut pe camere, au vazut in calculator.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Iote):

Probabil, dar s-au miscat destul de repede.

| Iote a răspuns (pentru Bondarel99):

Au stiut ce s-a intamplat, la ora deschiderii, inainte de a ajunge tu acolo. Mai mult a durat "returnarea", deloc repede. Acum nu se mai fac investigatii si declaratii, anchete... Tehnologia ajuta foarte mult.