| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da mai multe date legate de ce inseamna a fi youtuber (cu un continut de gaming) spre exemplu cum faci bani (sunt costient foarte putin in Romania) din youtube, la ce te ajuta si chestii de genul asta.

Răspuns Câştigător
| daassh a răspuns:

Salut, ca orice creator de continut trebuie sa stii exact ceea ce vrei sa faci, aici vorbesc de content, cum sa faci bani? trebuie activata generarea de bani din contul tau de youtube, acolo vei gasi toate informatiile de care ai nevoie, apoi iti upload-ezi videoclipurile, daca acestea din urma strang vizite suficent banii se aduna in contul tau de adsense iar cand s-au strans suma minima, poti sa-i scoti. Mult succes!

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mtumesc. Parteneriatele cu ce te ajuta?

| daassh a răspuns (pentru anonim_4396):

Parteneriatul te ajuta pe tine ca si creator de continut sa generezi bani in mai multe moduri( nu doar cu tipicele reclame pe video) si si prin abonamentele cu plata si adnotari.Deci te ajuta la extinderea potentialului de a genera mai multi bani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde gasesc optiunea generare de bani? Si un parteneriat se poate semna si la 16 ani?

| daassh a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, sigur ca nu, trebuie sa ai un tutore cine sa o faca pentru tine, generarea de bani o poti activa din contul tau de youtube(setari) precum ti-am spus mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam cat se castiga la un anumit numar de vizualizari, dar din abonati?

| daassh a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu pot sa-ti spun, nu stiu, dar cat despre abonamente poti fixa un pret, ex. 1$ iar tu o sa iei un procent din acel dolar, nu stiu exact cat la %.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa imi dai un nume pentru canal... eu nu am nicio o idee

| daassh a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu as putea sa-ti dau cateva sugestii, doar sa-mi spui ce doresti sa abordezi(vlog, gaming, fun stuff, entertainment, etc) si niste cuvinte cheie ca de exemplu numele tau, sau ceva drag si uita asa faci rost de un nume.

| anonim_4396 explică (pentru daassh):

Vreau sa fie bazat pe gaming in cea mai mare parte

| daassh a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei un nume tipic ca de exemplu X Games sau ceva mai complex, daca vrei ceva mai complex, foloseste formula de mai sus.

| ChiarEu2 a răspuns:

Bani din reclame in video e egal cu zero. Nu se mai castiga nimic de cand a aparut AdBlock. Daca intri in parteneriat cu Google ei vor castiga mai mult decat tine (60/40, cred). YouTube-ul e plin de gameri in frunte cu Pewdiepie. Si oricum, iti trebuie milioane de unici vizitatori. Mai bine ai lasa jocurile si pui mana pe carte...

| anonim_4396 explică (pentru ChiarEu2):

Nu imi purta de grija ca invat... oricum as vrea sa ma apuc de youtube, dac ma apuc, la vara cand am mai mult timp

| Trixy65 a răspuns:

Daca te "aliezi" cu gamerii faimosi ei iti dau ideii, din care faci un contract cu youtube, si la fiecare 500 de vizualiza primesti 1 euro parca...