| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Am și eu o nelămurire. Am fost angajat în Germania si vreau să știu și eu dacă nu am card, pot să iau bani și în mână sau sunt obligat să îi iau doar pe card?
Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ai încheiat un contract? In contract nu apare cum sa fie girați banii? Eu am încheiat contract cu dispo o agenție de lucru, le am dat contul bancar

| pufulescu0o a răspuns:

Da, asa cum pui tu intrebarea, poti si sa iei banii cash in mana. Fii totusi atent sa primesti un fluturas de salariu normal si nu doar o chitanta de incasare.
Eu ma intreb totusi de ce te plateste asa, sau de ce accepta? Costa 50 de euro sa deschizi un cont bancar, vorba vine costa...

| Paul2009 a răspuns (pentru pufulescu0o):

Am așteptat să îmi vină numarul de ștoer

| pufulescu0o a răspuns (pentru Paul2009):

Foarte bine! Iti mai trebuie Sozialversicherung si card de sanatate. Plus bineinteles Anmeldung.
Cont ar fi bine sa ai fiindca nu prea poti plati chiria cash, acolo chiar nu gasesti proprietari care sa accepte banii in mana.