| alexandru0995 a întrebat:

sotia mea are o fetita cu handicap gradul 1 ..este adevarat ca,daca avem masina este scutita de la impozitul anual, sau trebuie inscrisa pe numele ei, ajutati-ma

3 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Din cate cunosc, orice masina folosita in scopul transportarii persoanelor cu handicap e scutita de impozit. De asemenea, beneficiaza de locurile speciale de parcare si de abonament pentru parcare gratuit emis de primarie.
Trebuie sa dovedesti insa ca masina e omologata pentru transportul persoanelor cu handicap. Aceste demersuri se fac la primarie.

| MajinVegeta a răspuns:

Pentru persoanele cu handicap nu se palteste impozit la casa, nu si la masina din cate stiu, iar la masina poti lua sticker dintrala pentru parcare PH.