| mariusc123 a întrebat:

Buna ziua am urmatoarea intrebare, as dori sa stiu urmatorul lucru. Sa ziceam ca eu am salar de 5000 de ron net iar dupa 15 zile lucratoare de munca trebuie sa iau salariu pentru ca se inchide luna si se fac platiile, in mod normal cati bani ar trebui sa primesc?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de zilele lucratoare din luna respectiva. Se va imparti salariul lunar brut la acestea si se inmulteste cu numarul de zile lucrate (de fapt se socoteste dupa numarul de ore dar rezultatul este acelasi). Dupa aceea se scad contributiile si impozitul pe salariu si o sa ai salariul net conform zilelor lucrate.

| mariusc123 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de raspuns uite cum am calculat eu, eu acum am fix 15 zile lucrate a cate 8 ore zilnic. am facut asa 5000 / 21(de zile lucratoare) = 238 RON pe zi, iar acum sa aflu act as lua pe 15 zile am facut asa: 15 * 238 = 3570 ron pe 15 zile, dar in schimb eu am avut surpinderea sa primesc 2152 de ron si nu inteleg de ce!

| Ioandelasal a răspuns (pentru mariusc123):

Inseamna ca salariul net nu este de 5.000 lei pe luna si nici chiar cel brut nu este atata.
La salariul brut de 5.000 lei ai lua net/luna 3.507 lei si pe 15 zile lucrate (la o luna de 21 zile lucratoare) ai avea salariul net de 2.505 lei.

| HardCore7750 a răspuns:

Un serviciu revolutionar a fost introdus in Romania recent: reclame prin sms! Ce obtii tu din asta?
- informatii prin sms cu privire la ofertele/reducerile/promotiile/cupoanele alese doar de tine
- tu decizi si cate sms-uri pe zi sau pe saptamana vrei sa primesti
- bani din primirea acestor sms-uri (3 centi/sms din sms-urile pe care le primesti tu si 1 cent/sms din sms-urile pe care le primeste echipa ta)
Mai multe detalii: http://youtu.be/zd9Br8N5TyE
Link inregistrare:http://www.vivasms.ro/h/bad2ae872b
Totul e gratis nu trebuie sa investim nimic avem numa de castigat inregistrativa mai tarziu o sa regretati

| Deaconu_Alexandru_1996 a răspuns:

Depinde...Daca ai lucrat mult mult castigi mai mult daica ai lucrat mai putin castigi mai putin nu e sfatul meu e al tatalui meu crede-ma el stie ce vorbeste.