| alondrakiss a întrebat:

Bună ziua! Trebuie sa fac dosarul pentru concediul prenatal.La ultimul loc de muncă nu am adeverință de la ei.Acum 12 zile am făcut cerere că sa primesc o adeverință de angajat. Daca nu o primesc ce pot face? Am un concediu platit de catre ei, dar nu știu pentru următorul.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Zilele trecute spuneai ca ai nascut iar concediul prenatal (inainte de nastere) se ia cu cca 2 luni inainte de nastere, cum de il iai doar acum?
Dupa nastere se ia concediu postnatal (de lauzie), in continuarea celui prenatal.
In orice caz angajatorul trebuie sa-ti dea adeverinta, daca nu ti-o da te poti adresa la ITM din judetul tau.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Eu am dus un concediu medical care ar fi prenatal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu o primești, o mai ceri încă o dată.