| mary1120011 a întrebat:

Anul acesta pana pe data de 10 octombrie trebuie sa duc la facultatate o adeverinta pentru venituri nete de la locul de muncă al
părinţilor pentru lunile IULIE-AUGUST-SEPTEMBRIE, pentru a beneficia de bursa sociala. Pentru cazarea la facultate am avut nevoie tot de aceasta adeverinta dar pe lunile, IUNIE-IULIE-AUGUST pana pe pe 17 septembrie. Ieri avand toate actele pentru dosar in regula am avut surpriza cand mi-a adus tati acasa, sa vad pe adeverinta de salariu lunile MAI-IUNIE-IULIE si doamna contabila i-a spus tatalui meu ca nu ii poate da adeverinta pe luna AUGUST. De ce? Nu stiu, ca nu a avut chef sa ii explice tatalui meu. Dar pentru ca nu am pe adeverinta lunile cerute de facultate, pot sa ma uit la dosar. Dar cum sa procedez sa fac rost in primele 10 zile ale lunii octombrie de adeverinta de salariu pe lunile IUNIE-IULIE-AUGUST. Ca nu stiu cum sa fac, ca nici contabila nu ii da lui tati adeverinta dar nici faculttatea nu schimba lunile sau sa accepte adeverinta asa. Multumesc!

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca taica-tu a luat salariu pe august, trebuie' sa ii dea. In principiu, cred ca e cam devreme pentru august sa iei adeverinta acuma, ca abia intra salariile pe august pe la jumatea lui septembrie de obicei. Sa puna la dosar o declaratie pe propria raspundere asupra venitului obtinut.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ar trebui sa fie suficienta acea adeverinta, ca este birocratie mare si de o parte si de cealalta