| AndreiE95 a întrebat:

Pot sa depun actele pentru somaj in cazul in care ma inscriu si la facultate si sa iau banii pana cand incep cursurile la facultate, adica in 1 octombrie, adica sa iau somaj pe lunile august si septembrie? Care imi sunt obligatiile in cazul in care e posibil?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înregistrezi acum ( pentru şomaj ) la AJOFM de care aparţi, dar, oricum, trebuie să se scurgă o perioadă de 60 de zile în care să faci dovada că NU ai reuşit să te angajezi ( fiind luat în evidenţele AJOFM ).

Abia după cele 60 de zile vei merge ca să-ţi depui dosarul pentru şomaj!
Iar dacă atunci vei fi student/elev ( vei urma cursurile unei facultăţi, sau vei urma o Şcoală postliceală ), atunci NU vei primi şomaj!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ti se acorda somaj daca urmezi cursurile facultatii, nu este posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este posibil...