| Densia03 a întrebat:

Buna ziua, as avea nevoie de ajutor. Miercuri după ora 15 un străin mi-a facut un transfer de pe contul lui Brd in contul meu revolut. Am vândut ceva si s-a facut cu plata in cont. Omul mi-a trimis dovada plății imediat. Dar nici acum nu am primit banii. As dori doar sa stiu daca mai poate anula tranzacția si sa fie vreo teapa. Se poate poate anula?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dovada platii este atunci cand iti intra tie banii in cont, restul is povesti.
Deci nu vinzi nimic nimanui pana cand nu primesti bani.Te sfatui sa vinzi sau sa cumperi folosind PayPall acolo garantat nu poti lua teapa, nu are cum, nici tu sa dai nici sa iei.

Sa anuleze tranzactia cine anume? Nu ai primit banii nici acum adica cand s-a facut tranzactia si cate zile au trecut?
Cind vinzi ceva o faci undeva intr-un loc, un webiste de asta pentru asa ceva, cum este ebay, amazon, Facebook etc, tu ai facut vinzarea unde anume?
Nu e de mirare ca luati teapa, va bagati in chestii ce va depasesc, nu va informati inainte.
Cind vinzi ceva spui cumparatorului sa plateasca, cand iti plateste si ai confirmarea ca tia platit, confirmare de la banca, nu de la cumnparator laughing de abia atunci trimiti produsu.

Uite cine se apuca sa faca afaceri laughing

| Densia03 explică (pentru relian):

Nu cred ca este ceva de ras, nu inteleg de ce radeti asa cu poftă. Va m spus că imediat ce am primit confirmarea de la dânsul din aplicatie cu transferul, atunci am si pus coletul la fan curier. Pe tranzacția dansului arată că si procesat. Doar că nu am primit banii. Dansul mi i-a pus miercuri după ora 16 atunci mi-a facut transferul

| relian a răspuns (pentru Densia03):

Tu vrei sa iti desenez? Am spus confirmarea este aia cand iti vine tie banii in cont.Doar asa trimiti, fara sa ai tu banu imn contul tau, nu trimiti nimic.
Cum adica sa iti confirme cumparatorul ca tia trimis banii laughing pai fac eu o confirmare, dar de fapt nu-ti trimit nimic laughing
Ai dreptate esti de plins laughing
Daca nu stii ce sa faci, cum sa faci, daca vrei sa nu iei tepe, fa cum am spus tranzactioneaza orice prin PayPal acolo nu trebuie sa stii tu absolut nimic, fac aia tot.

| Densia03 explică (pentru relian):

Atunci când am văzut tranzacția cu contul meu, cu numele meu si toate necesare am zis ca e ok. Nu stiu cum a putut falsifica asa. Asta este, ce pot face acum

| relian a răspuns (pentru Densia03):

Pina la urma ai luat teapa sau nu? Pe viitor fa tranzactii prin FB, PayPlal si care mai sunt, nu mai accepta plati prin banci, ori daca o faci, cum am spus cand ai banu in cont, dar tu sa iti verifici contul si sa vezi ca au intrat, atunci trimiti si tu produsul.

Dar iti spun nu o sa faca nimeni asa ceva, pentru ca si ala la rindul lui se gindeste, daca iti trimite banu si tu nu-i mai trimiti produsul.

Ar fi trebuie sa iti dea de gindit chestia asta, ca ala accepta asa de usor sa plateasca tier direct in contul tau ce vinzi tu.
Majoritatea acum, chair si firme de astea f mari, cunoscute folosesc si PayPal, f multi.
Personal eu Folosesc Paypal chiar si cand cumpar de la firme f credibile.Niciodata nu se stie ce poate apare.Am avut asa o chestie, cumparasem ceva, na fosrt ce trebuia si am contact pe respectivi si am spus nu-i bun.
Aia vai cum sa nu fie bun, cand ei stiu sigur ca e bun laughing le-am zis uite, nu vreau sa stam la povesti, daca numi returnezi bani, imediat scriu la PayPal, cum zic facusem tranzactia prin PayPal laughing aia zic, ok ok gata iti trimitem banii inapoi laughing
Eu aveam poze, avam dovezi la acel produs ca nu-i bun. Miau zis ca daca ii reclam la PayPal o sa ma baneze sa nu mai pot intra la ei pe webiste sa cumpar ceva laughing
Leam zis nu va reclam, vreau doara sa facem tranzactii cinstite, aia e tot.
Si pe Facebook ai fi putut face tranzactia, deci ai nevoie de un intermediar, banii sa circule pe la ala, cand trimiti produsu, iti da si intermediaru banu, sau invers, cand ai platit si banu ajunge la intermediar, atunci ala iti spune tie sai trimiti produsul.

In felul asta nu este nimeni tepuit.