| SynapseNinja a întrebat:

Aș dori să îmi creez un magazin online, așa că am cautat pe net și am dat de platforma "ContentSpeed". Ce părere aveți despre această platformă? Dacă nu e chiar tocmai ok, ce pont îmi dați?

5 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

Andrei, daca eu deja ti-am raspuns la o intrebare anterioara a ta cu privire la crearea unui magazin online de ce ai mai deschis un nou topic?>

Ti-am spus acolo deja de 2 platforme, care sunt oricum mai bune decat contentspeed.

Deci?

Intrebarea precedenta si raspunsul :
https://www.tpu.ro/......omaneasca/

| PPVali a răspuns:

Ceea ce ofera companiile de genul asta se poate face foarte usor de o singura persoana, dar e drept fie ai nevoie de ceva cunostinte, fie ai nevoie de ceva bani ca sa platesti diverse persoane sa te ajute pe ici pe colo.
Oricum iti trebuie niste bani pentru ca trebuie sa platesti hostarea siteului care se plateste de regula pe un an, doi ani, trebuie cumparat sau inchiriat un domeniu (www.123exemplu.ro).
Domeniile.eu de exemplu sunt mai ieftine decat cele.ro din cate stiu eu dar depinde daca vrei ca siteul sa se termine in.eu sau nu.
Te-as sfatui sa te interesezi de wordpress (partea de website) si woocommerce (partea de magazin online).
Poti sa-ti alegi o tema de website care iti place (sunt gratis sau cu plata) apoi o modifici tu (sau cineva care stie) un pic si adaugi sau scoti diverse butoane, pagini, etc.
Ordinea ar fi asa: inchiriezi un server unde sa-ti hostezi siteul (e cateva zeci de lei pe luna parca), cumperi sau inchiriezi un domeniu (numele siteului), apoi trebuie sa integrezi toate astea in wordpress si woocommerce.
Apoi pur si simplu lucrezi la site sa-l faci sa arate si sa functioneze cum doresti si adaugi produsele, pozele, informatiile, etc.
Nu e usor, intr-adevar dar daca gasesti pe cineva care mai stie chestii din astea totul se rezolva usor si rapid.

| plugarua a răspuns:

Buna ziua. Platforma mentionata mai sus nu mi se pare foarte, insa daca doresti va pot eu ajuta cu realizarea unui magazin online cu platforma proprie.

| plugarua a răspuns:

Daca doresti te pot ajuta cu dezvoltarea magazinului online https://www.facebook.com/devmagazinonline/

| plugarua a răspuns:

Daca doresti iti pot dezvolta un magazin online la un pret decent.
https://www.facebook.com/devmagazinonline/